Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

20. janvāris – Barikāžu aizstāvju atceres diena

Katru gadu 20. janvārī piemin 1991. gada janvāra traģiskos notikumus, kad Latvijas tauta aizstāvēja savas tiesības uz neatkarīgu valsti.

1991. gada 13. janvārī, protestējot pret padomju karaspēka agresiju Viļņā, kur naktī no 1991. gada 12. uz 13. janvāri tika atņemtas dzīvības 14 cilvēkiem, kā arī pret iespējamajām provokācijām Latvijā, Rīgā 11. novembra krastmalā, notika lielākā demonstrācija Latvijas vēsturē. Tajā piedalījās simtiem tūkstoši cilvēku. Pēc protesta manifestācijas daudzi cilvēki palika Rīgā – cēla barikādes ap valdības, kā arī radio un televīzijas ēkām, Daugavas tiltiem. Pēc valdības aicinājuma uz Rīgu devās arī zemnieki ar savu smago tehniku. 14. janvārī padomju milicijas specvienība OMON uzbruka barikāžu aizstāvjiem uz Vecmīlgrāvja un Brasas tiltiem, apšaudē gāja bojā viens cilvēks, bet 20. janvārī OMON mēģināja ieņemt Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas ēku, izraisot apšaudi, kurā gāja bojā pieci cilvēki.
Arī Aglonas un apkārtējo pagastu iedzīvotāji devās uz Rīgu, lai piedalītos Tautas frontes organizētajās barikādēs. Tas bija satraukuma pilns laiks, kad kopā pulcējās visi, kuri savā sirdī loloja ideju par brīvu Latviju. Kopš 1997. gada 20. janvāris ir noteikts par barikāžu aizstāvju atceres dienu.

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T. 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv