Aglonas Novada Dome Rotating Header Image

Āfrikas cūku mēra skartajā teritorijā gatavojas izsludināt ārkārtas stāvokli

Bīstamā slimība Latvijā tika konstatēta 26.jūnijā, kad PVD dažus metrus no robežas ar Baltkrieviju trim mežacūkām konstatēja Āfrikas cūku mēri. Tāpat vīrusa klātbūtne tika apstiprināta trim mājas cūkām piemājas saimniecībā Krāslavas novadā sešu kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju.

2014. gada 1. jūlijā valdība  nolēma rosināt Saeimu saistībā ar Āfrikas cūku mēra izplatību izsludināt ārkārtas situāciju vairākos Latvijas novados un pagastos – kopumā apmēram 5000 kvadrātkilometru platībā. Galīgais lēmums par ārkārtas situācijas izsludināšanu būs jāpieņem Saeimai, un tas varētu notikt jau ceturtdien, 3.jūlijā, žurnālistiem sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS). Viņš piebilda, ka Saeimas lēmums gan varēs stāties spēkā uzreiz pēc tā pieņemšanas. Ārkārtas situāciju tiks lūgts saglabāt līdz šā gada 14.oktobrim.

Ministru kabineta rīkojums paredz, ka Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) amatpersonām būs tiesības iekļūt privātā īpašumā, lai veiktu visus nepieciešamos mēra apkarošanas pasākumus.

Tāpat tiks pastiprināti kontrolēti transportlīdzekļi, kā arī noteikti to pārvietošanās ierobežojumi.

Lauku atbalsta dienestam tiks uzdots nodrošināt operatīvu kompensāciju pieteikumu izvērtēšanu un izmaksu Āfrikas cūku mēra skarto novietņu īpašniekiem.

Valsts meža dienestam tiks uzdots operatīvi nodrošināt mežacūku populācijas uzskaiti un koordinēt mežacūku medīšanas procesu.

Iekšlietu ministrijai un tās padotībā esošajām iestādēm tiks uzdots nodrošināt kontrolposteņu izveidi un operatīvo darbinieku dežūras posteņos uz ceļiem, kas šķērso mēra karantīnas zonas, un veikt no karantīnas zonas izbraucošo transportlīdzekļu pārbaudes.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai tiks uzdots norādīt mēra apkarošanā nogalināto un nobeigušos dzīvnieku aprakšanas un sadedzināšanas vietas.

Pārtikas veterinārais dienests aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina:
• Aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas!
• Mājas cūkas, kuras nebūs inficētas ar ĀCM vīrusu, netiks izņemtas no saimniecības un dedzinātas! PVD inspektori mājas cūkām ņem asins paraugus laboratoriskai izmeklēšanai.
• Cūkas jātur iekštelpās, lai izslēgtu to iespējamo kontaktu ar meža cūkām! Tāpat PVD aicina neiegādāties nezināmas izcelsmes cūkgaļu! Slimības ierosinātāju var pārnest ar cūkgaļu un cūkgaļu saturošiem produktiem!

Āfrikas cūku mēris Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēts. Slimība nav bīstama cilvēkiem.

Avots:  LR Zemkopības ministrijas, Pārtikas veterinārā dienesta informācija, preses materiāli.

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T./fax.: 65324573
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv