Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Aglonā atklāts Pasta un informācijas muzejs

1. augustā Aglonā notika svinīgs pasākums- Aglonas Pasta un informācijas muzeja atklāšana. Uz atklāšanu ieradās gan vietējie iedzīvotāji, gan arī viesi no tālākām vietām. Svinīgo pasākumu vadīja viesi no Rīgas – pazīstamā televīzijas žurnāliste Velta Puriņa un muzikants Ainārs Ašaks.

Pasta muzeja idejas autore Elizabete Viļuma-Gražule stāstīja, ka doma par muzeja tapšanu radusies pirms trim gadiem, kad pasta vajadzībām tika atvēlētas ģimenes mājas telpas. Pamazām tika uzkrāti dažādi materiāli, eksponāti, notika neskaitāmas tikšanās un sarunas ar iedzīvotājiem, kam bija saskarsme ar pastu, kas varēja sniegt liecības par pasta attīstību Latvijā. Tas, ka tepat blakus virzījies vēsturiskais un Eiropā garākais pasta trakts Sanktpēterburga- Varšava un dzelzceļš, rosināja sameklēt interesantus vēstures faktus  saistītus ar pastu, kā arī iedvesmoja muzeja izveidei. Šie trīs gadi nebija viegli, bija daudz kas jāpārdomā, jāremontē telpas, jāveido tematiskie stendi. Elizabete Viļuma-Gražule izteica pateicības vārdus visiem atbalstītājiem, kuri nāca palīgā šajā atbildīgajā darbā. Pasākuma gaitā uzstājās Aglonas novada domes priekšsēdētājs Juris Butēvics, kurš pauda prieku par Gražuļu ģimenes paveikto. Turpinājumā tika pacelti karogi: Latvijas valsts karogs, Aglonas novada un Aglonas Pasta un informācijas muzeja karogs. Jāpiebilst, ka muzeja karoga tapšanā ir palīdzējis Māris Rumaks, Latgales novadpētnieks, heraldiķis, kurš ir veidojis Latgales karogu un arī Aglonas novada karogu. Ar dūdu skaņām pasākumā ieradās Agnese Lukjanova un  bruņinieki Māra Rumaka vadībā, kas stājās muzeja sardzē. Aglonas bazilikas priesteris Daumants Abrickis iesvētīja muzeju, visi klātesošie vienojās kopīgā lūgšanā.
Elizabete Viļuma -Gražule  aicināja jaunā muzeja atvēršanas tradicionālo lenti pārgriezt Aglonas novada domes priekšsēdētāju Juri Butēvicu un Maltas pagasta pārvaldes vadītāju Vitāliju Skudru. Šī izvēle nebija nejauša, jo abu kungu dzīve bija saistīta ar pastu un sakariem. Jura Butēvica vectēvs brīvā Latvijas laikā bija pasta priekšnieks Maltā, vēlāk Rēzeknē. Savukārt Vitālijs Skudra vairākus gadu desmitus ir vadījis lielāko VEF filiāli Latvijā, kas atradās Maltā (20. gs 70-jos gados tur organizē shēmu ražošanu telefoncentrālēm).
Pēc svinīgās muzeja atklāšanas  viesi devās apskatīt muzeja ekspozīciju.
Muzejā ir apskatāmas 13 ekspozīcijas, sākot ar 13. gadsimtu līdz pat mūsdienām, gadsimtu liecības, grāmatas, laikraksti un daudzi citi oriģināli eksponāti. Ekspozīcijas apvieno trīs temati- novadpētniecība, komunikācijas attīstības vēsture un garīgās lietas.
Pasākuma gaitā klātesošajiem bija iespēja klausīties latviešu čellista un komponista Mareka Radzēviča uzstāšanos, kurš uzbūra īpašu svinību atklāšanas pasākumam.  Populārās grupas ”MIGGLA” izpildījumā skanēja visiem pazīstamas dziesmas. Tad Lāsma Streiķe dziedāja un spēlēja akordeonu, liekot klātesošiem jautri izkustēties un dziedāt līdzi.  Jaunās koklētājas Maijas Marijas Bakinovskas priekšnesums skanēja pārsteidzoši viegli un aizkustinoši.  Par mūzikas pavadījumu rūpējās atskaņotājs Valfrīds Kļaviņš no Rīgas.
Daudzu cilvēku kopīgais darbs ir vainagojies ar panākumiem un Pasta un informācijas muzejs ir vēris savas durvis. Aglonā tagad ir vēl viens muzejs, kurš godam papildinās novada skaistākos un nozīmīgākos apskates objektus. Apsveicam jaunā muzeja saimniekus – Arturu un Elizabeti ar šo notikumu un novēlam tālāku attīstību, spēku un iedvesmu realizēt visas ieceres.

FOTOGALERIJA

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T. 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv