Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Aglonā noslēdzies skaists Naaizmērstulei veltītais Latgales novada lauku skolu jaunrades darbu un ilustrāciju konkurss

Pozitīvā, radošā un sirsnīgā gaisotnē š. g. 28. martā Aglonas vidusskolā izskanēja Tautas skolotājai, latgaliešu rakstniecei un sabiedriskajai darbiniecei Naaizmērstulei (īstajā vārdā Rozālijai Tabinei) veltītais Latgales novada lauku skolu jaunrades darbu un ilustrāciju konkurss, kura idejas autore, organizatore un sirdsmamma ir latviešu valodas un literatūras skolotāja Monika Pušņakova.


Šogad konkursā savu varēšanu un pozitīvo domāšanu apliecināja 95 interesanti rakstītāji un 66 ilustratori no 16 skolām Dagdā, Dravniekos, Galēnos, Jersikā, Kārsavā, Ludzā, Maltā, Preiļos, Rekavā, Riebiņos, Rudzātos, Rēzeknē, Varakļānos, Zilupē un Aglonā. Visus šos jaukos skolēnus, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas asociētās profesores Angelikas Juško – Štekeles vārdiem runājot, „iešūpināja” 33 ļoti talantīgas skolotājas – konsultantes. Tika iesniegti arī 12 latgaliešu valodā (visvairāk 2. – 4. kl. grupā – 6) rakstīti darbi, kurus savā portālā jau ir publicējusi LaKuGa.

Uz pozitīvu un filozofisku domāšanu vedināja arī konkursa tēma – izcili Naaizmērstules vārdi (no viņas 1. publikācijas – dzejas prozā): „Tu manis navaicoj, voi mīļoju tāvu svīdrim laisteitu zemi.// Voi mīļoju skaneigu mežu, zeļteitus teirumus, pučem izrūtōtas pļovas, zemes acs – azarus…// Es latvīte asu!”

Par konkursa darbu noskaņu ļoti pozitīvi izteicās Aglonas Maizes muzeja vadītāja Vija Kudiņa: „Leluokuo daļa dorbu ir gaiši. Paļdis, ka ir nu kuo smeļtīs!” Savukārt Marija Magdalēna Šēra no Aglonas Katoļu ģimnāzijas 3. klases saka tā: „Man gribas apskaut visu šo skaistumu, paturēt plaukstās, saprast – tā taču ir mana Latvija. Tā ir mana dzimtene. Un tā būs vienmēr.”

Konkursantu darbos pausta liela pietāte pret Latviju un Latgali. Lāsma Jurkāne, Riebiņu vidusskolas 7. klases skolniece, apgalvo: „Es asu lapna par sovu dzimteni Latveju – taidu breivu, naatkareigu i skaneigu.” Bet Annija Estere Slesere  no Kārsavas vidusskolas 4. klases patiesi izjūt savu zemi, sakot: „Ir muna zemeite tik skaista, skaista,// Tei vysuos varavīksnis kruosuos laistuos.”

Visus radošos darbus vērtēja atbildīga žūrijas komisija: Monika Pušņakova (Aglonas vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja), Valentīna Ondzule (skolotāja, bibliotekāre), Vija Kudiņa (Maizes muzeja vadītāja), Ingūna Barkeviča (Aglonas novada domes deputāte), Anita Vaivode (Aglonas Katoļu ģimnāzijas skolotāja). Ilustrācijas vērtēja: Vija Stupāne (māksliniece), Vija Kovaļkova (skolotāja), Lolita Kaļāne (psiholoģe), Irēna Kudiņa (skolotāja).

Un tā žūrijas vērtējumā 2. – 4. kl. grupā tika godalgoti skolēni no Aglonas Katoļu ģimn. ,Jersikas pamatsk.,Galēnu pamatsk.,Dravnieku pamatsk.,Jersikas pamatsk.,Kārsavas vsk. , Ludzas pils. ģimnāzijas.

5. – 7. kl. grupā tika godalgoti skolēni no Aglonas Katoļu ģimn., Kārsavas vsk., Jersikas pamatsk.,  Riebiņu vsk., Zilupes vsk., Maltas vsk., Aglonas vsk.

8. – 9. kl. grupā tika godalgoti skolēni no Aglonas vsk., Aglonas Katoļu ģimn., Riebiņu vsk., Riebiņu vsk., Jersikas pamatsk., Dagdas vsk.

10. – 12. kl. grupā tika godalgoti skolēni no Rudzātu vsk., Kārsavas vsk.,  Zilupes vsk., Aglonas vsk.

Jāpiebilst, ka savas simpātiju balvas piešķīra arī konkursa draugi un labvēļi: Daugavpils Universitāte, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Aglonas bazilika, biedrības „Neaizmirstule” un „Spēkavots”, Aglonas novada centrālā bibliotēka, Aglonas novada dome, Aglonas vidusskolas Vecāku padome. Tāpat paldies par atbalstu un arī balvām Latvijas izglītības ministrei Ilgai Šuplinskai, LaKuGai, „Vietējai Latgales Avīzei”, „Zvaigznei ABC”, Vijai Kudiņai, Lolitai Kivleniecei – Kuzņecovai, Aglonas vidusskolas direktorei Lidijai Šatilovai un viņas čaklajam kolektīvam, kā arī skanīgajiem Aglonas vidusskolas dziedātājiem (skolotāja Lilita Valaine).

Izskanot konkursa himnai, norimstot aplausiem, visi konkursa dalībnieki, labvēļi un ciemiņi pulcējās pie mielasta galda, atzīstot, ka nākošgad jātiekas atkal.

Aglonieši var būt lepni, ka viņiem ir sava Naaizmērstule, no kuras darbiem strāvo ticības gars, labestība un pozitīvisms.

Uz tikšanos Aglonā 2020. gadā!

 

Informāciju iesniedza: Anita Vaivode, žūrijas komisijas locekle, Aglonas Katoļu ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotāja

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T. 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv