Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Aglonas internātvidusskolas ekskursija pa Daugavas lokiem

3. jūnijs bija īpaši silta un saulaina diena, kā radīta, lai apmeklētu dabas parku „Daugavas loki” – unikālo Daugavas senleju un kultūrvēsturiskos pieminekļus upes krastos.

Ekskursija sākās Krāslavā pie Latgales podnieka Valda Pauliņa. Viņa darbnīcā bija iespēja iepazīt keramikas tapšanas procesu no māla pikas līdz gatavam traukam. Keramiķis parādīja paša būvēto cepli, izstāstīja par māla trauku glazūrām ,melnās keramikas īpatnībām.  Skolēni paši varēja izgatavot svilpauniekus.
Skolotāja Velga pēc ekskursijas atzina: „Pie keramiķa Pauliņa uzzināju daudz jauna par māla trauku tapšanu, sajūsmināja meistara jestrais humors un personība. Braukšu vēl”.
Devītās klases skolēniem bija iespēja atkārtot Latvijas vēsturi, apmeklējot Krāslavas Vēstures un mākslas muzeja ekspozīciju „Pieci airi”, jauno tematisko izstādi „Eima, ļaudis, mieloties!”.
Mums bija iespēja izstaigāt Plāteru pils pirmo stāvu, aplūkot fresku fragmentus, kuri saglabājušies spītējot laikam un pils saimnieku maiņai. Apmeklējām arī pils pārvaldnieka namiņu, kur darbojas Krāslavas TIC. No skatu laukuma pie pils tiešām paveras jauks skats uz Daugavu.
Ar Krāslavu saistās  leģenda par Plāteru meitas Emīlijas un poļu virsnieka Jozefa Karņicka mīlestību, tāpēc uzkāpām Karņicka kalnā un atveldzējāmies ar Mīlestības avotiņa ūdeni.
Daugavas skaistumu novērtējām no skatu torņiem abos upes krastos- Priedaines skatu tornis (32m) un Vasargelišķu tornis (20m).
Posmā no Krāslavas līdz Daugavpilij Daugava met 8 lokus un mēs apskatījām Priedaines, Adamovas, Daugavsargu, Rozališķu un Elernes lokus.
9. klases skolnieces Baiba, Ilze, Samanta raksta, ka viņām ekskursija patika, jo varēja justies brīvi, izbaudīt dabu, no skatu torņiem varēja redzēt ainavas, piemēram, Rozališķu loka ainavu, kas bija attēlota uz 10 latu naudaszīmes.
Adamovas un Markovas dabas takās bioloģijas skolotāja Velga mums parādīja daudzus augus, kas ir reti sastopami – ārstniecisko mugureni, atvašu saulrieteni, kumeļpēdu.
Skolnieces Sintija un Laura raksta: „ Mums likās interesanti pabūt Slutišķu vecticībnieku namā, jo ikdienā nesaskaramies ar šo ticību un viņu tradīcijām. Vecticībnieku mājas dizains likās stilīgs”.
Slutišķu vecticībnieku sādžā izbaudījām senatnes noskaņu, jo saglabātie priekšmeti, gan daba, gan gide Jūlija mūs ieveda 19. gs. vecticībnieku dzīves ritmā. Arī Slutišķu muzejā ir daļa no lielā Augšdaugavas musturdeķa, kuru iecerēts nostiept no viena Daugavas krasta līdz otram „Daugavas vārtos”. Lai izdodas izveidot Daugavas musturdeķi!
Stāvot pie Markovas kapsētas, domās pateicāmies Dainim Īvānam un citiem atmodas laika aktīvistiem, kas neļāva šim vērtīgajam mantojumam pazust zem Daugavpils HES ūdeņiem.
Ekskursija noslēdzās Vecpils pilskalnā un Dinaburgas pilsdrupās, kur varējām aplūkot Livonijas ordeņa laika pils maketu.
Liels paldies mecenātiem – Monreālas Latviešu sabiedriskajam centram, ekskursijas finansētājiem, par iespēju ceļot un iepazīt Latviju.

FOTOGALERIJA.

 

Informāciju iesniedza: Dzintra Rateniece,  Aglonas internātvidusskolas vēstures skolotāja

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T./fax.: 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv