Aglonas Novada Dome Rotating Header Image

Gūda saimineiču biedrības īstenotā projekta “Maizes stāsts” turpinājums

Saturs atjaunots: 20.01.2020.

Viduslatgales pārnovadu fonds arī 2019. gadā sadarbībā ar Aglonas, Preiļu, Līvānu un Vārkavas pašvaldībām rīkoja projektu konkursu “Iedzīvotāji veido savu vidi – 2019″, kurā guva atbalstu Biedrības “Gūda saimineiču bīdreiba” projekts “Maizes stāsts” (līguma Nr. MG 19/31). Mācību gada sākumā, 5. septembrī, notika šī projekta otrā aktivitāte.


Aglonas vidusskolas un Aglonas Katoļu ģimnāzijas pirmklasnieki pulcējās Maizes muzejā, kur  bērniem tika piedāvāts stāsts par graudiem. Vija Kudiņa vēstīja par to, kā sākotnēji tika iegūti milti. Maizes cepšanai nepieciešamos miltus ieguva, sasmalcinot graudus starp diviem lieliem dzirnakmeņiem. Ar rokas dzirnavām varēja samalt jebkādus graudus- rudzus, miežus u.c. Bērni labprāt mēģināja darboties ar roku dzirnavām, kas izrādījās ļoti grūts darbs. Ceptuves darbinieču vadībā pirmklasnieki mīcīja un veltnēja mīklu, veidoja smalkmaizītes ar plūmju ievārījuma vai cukura-kanēļa pildījumu. Turpinājumā visi tika aicināti uz Goda saimnieču māju, kur bērniem stāstīja par putras vārīšanu, sviesta kulšanu. Pirmklasnieki uzzināja, ka sviesta gatavošanai tiek izmantots saldais vai skābais krējums, kuru kārtīgi jāsakuļ. Šim nolūkam mūsu senči izmantoja īpašu ierīci- kuļmucu. Jau gatavam sviestam var pievienot dažādas piedevas, piemēram, kaņepes, zaļumus. Visi cienājās ar tikko pagatavotu miežu putraimu putru, kurai klāt pēc izvēles pievienoja sviestu ar zaļumiem vai apcepta speķa un sīpolu mērci.  Nobeigumā – mājas siers, medus, smaržīga zāļu tēja un gardas smalkmaizītes, kuras paši gatavojuši. Otrā tikšanās ar Maizes muzeja vadītāju Viju Kudiņu bija tikpat izzinoša, interesanta un darbīga.

FOTOGALERIJA

Par projektu

Viena projekta īstenošanas grants ir 550 EUR. Projekta īstenotāji – nevalstiskās organizācijas un iedzīvotāju iniciatīvas grupas ideju īstenošanā ieguldīs arī savus līdzekļus un brīvprātīgo darbu. Projekta īstenošana jābeidz līdz 31. oktobrim.

 

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T. 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv

 • Par paveikto 2019. gadā

 • Meklēt lapā

 • Sadaļas

 • Tematiskās ziņas

 • Jaunākie raksti

 • Jaunākais forumā

 • Rakstu arhīvs

 • Baneri

  Latvijas Republikas Saeima

  Latvijas Republikas Prezidents

  Latvijas Republikas Ministru kabinets

  LATGALES PLĀNOŠANAS REĢIONS

  ziņo KNAB

  Eiropas Savienibas

  LV.lv

  Eiropas Regionalas attistibas fonds (ERAF)

  Eiropas Socialais fonds (ESF)

  Latvija, e-latvija, celvedis

  Valsts regionalas attistibas departaments

  Eiropas Savienibas strukturfondi

  Eiropas Lauksaimniecibas fonds lauku attistibai (ELFLA)

  Klimata parmainu finansu instruments

  Lauku atbalsta dienests

  EKOTUR

  LMT Latvijai

  E-veselība

  Bērnu tiesības

  Altum

  NVA vakanču portāls

  Kraslavas mezsaimnieku apvieniba

  Kaimiņu ceļš

  Elektrības piedāvājums

  Latgale biznesam

  LATGALES PLĀNOŠANAS REĢIONS