Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Aglonas novada skolēni saka NE! pārtikas atkritumiem

Aglonas biedrība “Gūdu saimineiču bīdreiba” piedalījās projektu konkursā “Nē pārtikas atkritumiem!” un guva atbalstu šī projekta aktivitātēm – pasākumam ’’Gudro taupītāju diena”, semināram un meistarklasei par pārtikas  atkritumu samazināšanu. 10. oktobrī Aglonas BJBLPC “Strops” notika pasākums “Gudro taupītāju diena”, kurā tika aicināti piedalīties Aglonas novada izglītības iestāžu  skolēni.

Pasākumu atklāja Vija Kudiņa, biedrības vadītāja. Savā uzrunā viņa izstāstīja par to, kā tapa šis projekts, pievērsa klātesošo uzmanību problēmas aktualitātei.

Tālāk sekoja prezentācija par tēmu “Nē pārtikas atkritumiem!”, kurā tika minēti interesanti fakti un statistika par pārtikas atkritumu apjomiem:

  • ik gadu pasaulē tiek izmesti aptuveni 1.3 miljardi tonnu pārtikas, kas ir trešā daļa no lauksaimniecībā saražotās produkcijas;
  • viens Latvijas iedzīvotājs izmet aptuveni 300 kilogramu dažādu produktu – pārtikas atlikumus
  • 70 eiro – šādu summu vidēji ikviens Latvijas iedzīvotājs gada laikā izmet ārā kā pārtikas atkritumus un pārpalikumus, produktus ar beigušos derīguma termiņu un pārtiku, kas vairs neizskatās svaiga;
  • statistikas dati rāda, ka aptuveni viena trešā daļa Eiropas Savienībā saražotās pārtikas nonāk atkritumu konteineros.

Iemesli tam ir vairāki: cilvēki iepērkas spontāni, neplānojot to, cik daudz un kādi produkti mājās ir nepieciešami. Ja kādai precei ir akcija, tad pērk vairāk, lai gan apēst to nemaz nav iespējams. Šobrīd tieši skolnieki ir tie, kas skolās iegūtās zināšanas cenšas pārnest mājās un pamācīt vecākus, ja viņi rīkojas nepareizi. Var secināt, ka pavisam elementāras lietas nodrošina ievērojamu atkritumu apjoma samazināšanos, jo jāsaprot, ka pārtikas atkritumu samazināšana ir pašu cilvēku atbildība.

Pasākumā piedalījās komandas no Aglonas vidusskolas, Aglonas Katoļu ģimnāzijas un Priežmalas pamatskolas. Skolēni aktīvi darbojās, piedaloties konkursos: Atpazīsti putraimus (5 trauciņi ar putraimiem), Smaržionāru konkurss (ar ožas palīdzību noteikt garšvielas, garšaugus), Taustionāru konkurss (ar taustes palīdzību noteikt, kas atrodas maisiņos). Skolēniem patika arī praktiski uzdevumi: uzrakstīt un prezentēt savu recepti kādam ēdienam, ko varētu pagatavot no piedāvāto produktu saraksta. Komandu kapteiņiem arī tika doti uzdevumi, kurus pildot, viņi ieguva papildus punktus savām komandām.
Biedrības ”Neaizmirstule” dalībniece Inta Reča novadīja skrubīšu pagatavošanas meistarklasi, kurā stāstīja, kā viegli mājas apstākļos izgatavot ķermeņa, sejas, roku skrubīšus ar pārtikas sastāvdaļām, kuras var lietderīgi izmantot nevis izmest atkritumos.
Starp konkursiem BJBLPC “Strops” teātra pulciņa dalībnieki iepriecināja skatītājus ar improvizāciju “Mēs – jautrie pavāri”.
Pēc konkursa uzvarētāju apbalvošanas visi tika aicināti nogaršot gardo putru, ko sagatavoja Aglonas maizes cepējas.
Visumā pasākums izdevās interesants, izzinošs un pamudinošs pievērsties problēmas risināšanai laicīgi, kamēr nav izsīkuši resursi un nav dabai nodarīti neatgriezeniski kaitējumi.

FOTOGALERIJA

Par projektu
Projekta īstenotājs “Gūdu saimineiču bīdreiba”, sadarbībā ar biedrību “Neaizmirstule”.
Projekta mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par likumsakarībām starp pārtikas izmešanu atkritumos un ilgtspējīgas attīstības ekoloģisko un sociālo jomu, un pilnveidot sabiedrības prasmes pārtikas atkritumu samazināšanai privātā patēriņā un mājsaimniecībās. “Zaļā brīvība” “Ar cieņu par pārtiku: Globālā pieeja pārtikas atkritumu mazināšanai neformālā izglītībā” (СSO-LA/2017/388-342).

 

Eiropas Komisijas DEAR programmas projekts “Ar cieņu par pārtiku: Globālā pieeja pārtikas atkritumu mazināšanai neformālā izglītībā”Nr. СSO-LA/2017/388-342.Par materiāla saturu atbild biedrība “Zaļā brīvība”, un tas nekādā veidā neatspoguļo Eiropas Savienības oficiālo nostāju.Medijos izmantotie projekta tēmturi: #ArCieņuParPārtiku #DomāPlašiĒdGudri #PārtikaNavAtkritumi

 

Vairāk par projektu: http://www.zalabriviba.lv/par-zalo-brivibu/zb-projekti/ar-cienu-par-partiku/ Jautā, ierosini, piedalies: inga@zalabriviba.lv un zane@zalabriviba.lv.

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv