Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Aglonas novads XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos

2018. gads ir īpašs gan Latvijas iedzīvotājiem, gan latviešiem visā pasaulē – aprit simts gadu kopš Latvijas Republikas proklamēšanas. Latvijas valsts simtgades zīmē notiekošie XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki norisinājās Rīgā no 2018. gada 30. jūnija līdz 8. jūlijam, kopā pulcējot ap 40 000 dalībnieku (3421 amatiermākslas kolektīvs). Šajos skaistajos svētkos Aglonas novadu pārstāvēja divi kolektīvi: Aglonas novada Aglonas bazilikas jauktais koris “ASSUMPTA”, vadītāja Ieva Lazdāne un Aglonas vidusskolas jauniešu tautas deju kolektīvs, vadītāja Dina Staškeviča.


Aglonas novada Aglonas bazilikas jauktajam korim “ASSUMPTA” svētki iesākās jau 30.jūnijā. Koris piedalījās Koru konkursa finālā “Koru kari”, kurā uzstājās Latvijas labākie amatierkori jaukto, vīru, sieviešu, kā arī senioru koru kategorijās. Finālā korus vērtēja starptautiska žūrija – diriģenti Mārtiņš Ozoliņš un Sigvards Kļava, komponisti Selga Mence un Uģis Prauliņš, kā arī komponists un diriģents Vaclovs Augstins (Lietuva), diriģents Kari Turunens (Somija). Lepojamies ar mūsu kori “ASSUMPTA”, kurš ierindojās 20. vietā starp 215 labākajiem koriem Latvijā.

XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku atklāšana notika 2018. gada 1. jūlijā ar tradicionālo Garīgās mūzikas koncertu Doma baznīcā, kurā dalību ņēma arī Aglonas novada Aglonas bazilikas jauktais koris “ASSUMPTA”, kam sekoja Svētku dalībnieku gājiens pa Rīgas pilsētas ielām. Krāšņos tautas tērpos ģērbto dalībnieku vairāku stundu ilgais gājiens noslēdzās ar īpašu Dziesmu un Deju svētku dalībniekiem veltītu Atklāšanas pasākumu.

Viens no gaidītākajiem pasākumiem bija Deju lieluzvedums „Māras zeme”, kur Daugavas stadionā ap 17 000 dejotāju caur kustību un tautas dejas soli, caur laukumā izveidoto ornamentu, mūziku, enerģiju, ritmu un krāsu izstāstīja Latvijas bagāto vēsturi. Arī Aglonas vidusskolas jauniešu tautas deju kolektīvs ņēma dalību šajā nozīmīgajā lieluzvedumā. Jauniešiem šis bija īpašs notikums, jo visi kolektīva dalībnieki Deju svētkos piedalījās pirmo reizi. Pēc katra koncerta jauniešu acīs bija redzams īpašs mirdzums un lepnums. Aglonas dejotāji ne tikai dejoja Daugavas stadionā, bet arī iedziedāja latviešu skaistākās dziesmas, ko bija iespējams izdarīt svētku lieldrauga Elektrum stendos, pierādot, ka ir ne tikai labi dejotāji, bet arī dziedātāji. Dejotājiem svētki noslēdzās ar grupas “Labvēlīgais tips” koncertu un izdejošanos līdz pat rīta gaismai.

Svētku nedēļas kulminācija bija Noslēguma koncerts „Zvaigžņu ceļā”, kurā aptuveni 16 000 balsīgs dziedātāju kopkoris Mežaparka Lielajā estrādē sniedza gandrīz piecu stundu garu koncertu, kurā izskanēja latviešu profesionālās kormūzikas spilgtākie darbi. Neizsakāmas emocijas pārņēma gan pašus dziedātājus, gan skatītājus. Skatītāji kājās stāvot dziedāja līdzi Raimonda Paula un Jāņa Petera “Manai dzimtenei”, Mārtiņa Brauna un Raiņa “Saule, pērkons, Daugava”, kā arī citas sirdij tuvas un mīļas dziesmas. Noslēguma koncertu turpināja Sadziedāšanās nakts, kas turpinājās līdz pašam rītam.

Vislielāko paldies sakām kolektīvu vadītājām Ievai Lazdānei un Dinai Staškevičai,  vadītāju palīgiem Ingai Aglonietei un Inārai Ukinai, kā arī pašiem kolektīvu dalībniekiem par ieguldīto laiku, darbu un enerģiju, par Aglonas novada popularizēšanu visā Latvijā. Paldies Aglonas novada domei par sniegto finansiālo atbalstu. Paldies Aglonas vidusskolai par sniegto atbalstu dejotāju sagatavošanai svētkiem. Paldies par izturību un laicīgu nokļūšanu notikumu vietās šoferiem Ivaram Verzam, Edgaram Kampānam un Guntim Kurcenbaumam. Paldies kolektīvu dalībnieku ģimenēm par sapratni, līdzdalību un atbalstu gan gatavojoties, gan ņemot dalību  XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos.

 FOTOGALERIJA

Informāciju iesniedza: Gunta Gulbe – Kalvāne, Aglonas Kultūras centra vadītāja, kulturascentrs@aglona.lv , tālr. 29294465

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv