Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Aizvadīti Latgales tradicionālās kultūras un amatu svētki Jasmuižā

Raiņa muzejā “Jasmuiža” 12. un 13. augustā notika Latgales tradicionālās kultūras un amatu svētki.

12. augustā TLMS “Rēzeknes apriņķa podnieki” izkurināja keramikas cepli rekonstruētajā A. Paulāna darbnīcā. Šogad studijas keramiķi Jasmuižā cepli kurināja jau 18. reizi. Ceplī bija 10 keramiķu darbi, kopumā ap 200 priekšmeti: krūzes, vāzes, bļodas, svilpaunieki.

13. augusta rītā ceplis tiks atvērts, un pasākuma apmeklētāji varēja vērot vēl karsto māla trauku izņemšanu no cepļa un daudzi klātesošie iegādājās skaistos māla traukus. Pasākumu vadīja keramiķis Andris Ušpelis, ar latgaliešu tautasdziesmām uzstājās folkloras kopa “Turki”.

Pasākuma turpinājumā notika mājas siera sējēju konkurss. Sierus nodegustēt un par gardāko sieru varēja nobalsot visi pasākuma dalībnieki un apmeklētāji. Uz Latgales tradicionālās kultūras un amatu svētkiem Jasmuižā bija ieradušies dažādi amatnieki no tuvākas un tālākas apkārtnes. Savas amata prasmes rādīja klūgu pinēji no Daugavpils, Špoģiem, Vārkavas novada, kalēji no Ludzas un Riebiņu novada. Amatnieks Saļimons Kipļuks no Ludzas rādīja linu auklu vīžu jeb petērņu pīšanas, koka stabulīšu, izkapts kāta darināšanas procesu. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja ne tikai vērot amatnieku darbošanos, bet katrs varēja izmēģināt izgatavot savu suvenīru. Visiem, kuri vēlējas, svētku laikā bija iespēja izkarsēties un nopērties mobilajā pirtiņā “Gariņš”. Pasākuma laikā Jasmuižas brīvdabas estrādē notika Aizkalnes teātra kopas „Gaisma” muzikālā izrāde „Untažmolys burvesteibys”. (uzveduma autore un režisore Rasma Zariņa). Uzvedumā piedalījās folkloras kopas “Turki”, “Naktineica”, “Sovvaļnīki”, Aizkalnes sieviešu vokālais ansamblis, dziesminieki Vinsents un Rihards Kūkoji, Stabulnieku KN vidējās paaudzes deju kolektīvs, Riebiņu KC deju kolektīvs “Strūga”. Izrādes skatītāji varēja sekot līdzi vārdotāja mazdēla Oduma interesantajiem piedzīvojumiem un dažādiem pārpratumiem.

Pasākuma noslēgumā tika apbalvoti konkursa “Gardākais mājas siers” uzvarētāji un dalībnieki. Konkursa Pateicības tika pasniegtas Zitai Briškai (Preiļu novada Saunas pagasts) un Terēzijai Sinkevičai (Preiļu novada Aizkalnes pagasts). Konkursā “Gardākais mājas siers” pēc pasākuma apmeklētāju balsojuma 1. vietu ieguva Maruta Šnepste no Preiļiem, kurai bija siers ar gaļas un marinētu gurķu pildījumu. Konkursa 2. vietas ieguvēja bija Anita Jonāne (Preiļu novada Aizkalne), bet 3. vietu ieguva Janīnas Slicas (Preiļu novada Saunas pagasts) sietais siers.

Pasākumu atbalstīja VKKF Latvijas valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2016.

Paldies visiem Latgales tradicionālās kultūras un amatu svētku dalībniekiem, palīgiem un atbalstītājiem, Aizkalnes teātra kopai “Gaisma’, Aizkalnes Tautas namam, amatniekiem, keramiķiem, folkloras kopām, deju kolektīviem, siera sējējām!

Foto: Kristaps Runcis

Informāciju iesniedza: Solvita Brūvere, projekta un pasākuma vadītāja

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T./fax.: 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv