Aglonas Novada Dome Rotating Header Image

Augļi skolai

Otro gadu Latvijas skolās rit Eiropas Savienības atbalsta programma „Skolas auglis” jeb „Augļi skolai”, kas paredz skolēniem bezmaksas augļu izsniegšanu. Aglonas internātvidusskola arī ir viena no Latvijas skolām, kas piedalās projektā. Skolai ābolus piegādā z/s „Eži”.

 

 

 

 

 

Aglonas internātvidusskolas direktora vietniece Māra Ušacka informējusi, ka šī projekta ietvaros 2.februārī tika organizēts izglītojošs pasākums.  Skolēni tikās ar lauku mājas „Upenīte” saimnieci Inesi Survilo, kura pastāstīja, kas ir bioloģiskā saimniecība. Skolēni tagad zina, ka bioloģiskie lauksaimnieki veido harmoniju starp dabu un cilvēkiem ar praktiskām metodēm, kas prasa vairāk fiziska spēka un darba, bet tajā pašā laikā atstāj nelielu ietekmi uz vidi. Rūpīga darba rezultātā no bioloģiskās saimniecības tiek iegūti svaigi un garšīgi pārtikas produkti. Par to skolēni pārliecinājās, baudot sieru un saldētas upenes. Inese aicināja skolēnus nedomāt par darba iespējām ārzemēs, būt uzņēmīgākiem un veidot savas saimniecības tepat Latgales laukos, jo pēc bioloģiskās produkcijas ir ļoti liels pieprasījums.

Pasākuma 2.daļai skolēni jau iepriekš gatavojās – izpētīja  augļu un dārzeņu nozīmi uzturā, zīmēja tos un rakstīja dažādas receptes. Skolas ēdamzālē katra klase gatavoja no dārzeņiem un augļiem dažādus veselīgus ēdienus un prezentēja tos. Skolas pavārītes Ineta un Lidija  degustēja un novērtēja skolēnu veikumu.

Noslēgumā  visi našķojās  ar pašu gatavotajiem salātiem un sviestmaizēm, cienāja citus un izveidoja vienu jauku veselīga uztura recepšu grāmatu.

 

2007. gadā augļu un dārzeņu tirgus kopējās organizācijas reformas laikā Eiropas Savienības  Padome norādīja, ka mazinājies augļu un dārzeņu patēriņš ES iedzīvotāju, it īpaši skolēnu, uzturā. Eiropas Komisija izstrādāja programmu „Skolas auglis”.

2008. gada novembrī ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomē tika panākta vienošanās par izglītības iestāžu apgādes nodrošināšanu ar augļu un dārzeņu produkciju, kam katru gadu ES budžetā tiek paredzēti 90 milj.eiro.

Pasākuma mērķis – veicināt augļu un dārzeņu produkcijas patēriņu un nākotnē samazināt veselības aprūpes izmaksas aptaukošanās, sirds un asinsvadu slimību dēļ. Tādējādi šis pasākums atbilst arī kopējās lauksaimniecības politikas mērķiem – veicināt lauksaimniecībā nodarbināto personu ienākumus, stabilizēt tirgu, gan pašreiz, gan turpmāk nodrošināt piedāvāto produktu pieejamību, kā arī panākt, lai gados jaunie svaigu augļu un dārzeņu patērētāji ieciena šos produktus un lieto tos uzturā lielākā daudzumā arī turpmāk.