Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

BIOR: aicinām suņu īpašniekus un turētājus piedalīties Eiropas nozīmes pētījumā

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” vadošie zinātnieki veic Eiropas nozīmes pētījumu par cilvēkiem bīstamas slimības ehinokokozes ierosinātāju (Echinococcus spp.).

Pētījumā aicināti piedalīties suņu turētāji, kā arī mednieki, kuru suņi piedalās medībās. Īpaši aicināti pētījumam atsaukties suņu turētāji, veterinārārsti un dzīvnieku patversmes no Latgales.
Suņi, lapsas un jenotsuņi ir tie, kuri pārnēsā šos cilvēkam bīstamās slimības ierosnātājus – ehinokokus. Visbiežāk cilvēki ar ehinokokiem var nejauši invadēties, apēdot parazītu oliņas, kas bijušas uz ogām dārzā vai mežā. Tāpat cilvēki var invadēties pēc suņu glaudīšanas, vai neievērojot personīgo higiēnu un regulāri nemazgājot rokas.
Cilvēkā ehinokoki veido audzējiem līdzīgas cistas tādos iekšējos orgānos kā aknās, plaušās. Ehinokoki cilvēkos var attīstīties līdz pat desmit gadiem, neierosinot cilvēkam klīnisku saslimšanu. Ehinokokoze ir nopietna slimība, kas cilvēkam nav ārstējama, ja diagnoze uzstādīta novēloti.
Pētījuma mērķis ir izpētīt ehinokoku epidemioloģisko situāciju Latvijā suņos, kā cilvēkam ikdienā vistuvākajam potenciālam invāzijas avotam.
Pētījumā tiks ievākti suņu fekāliju paraugi klasiskiem parazitoloģijas un molekulārās epidemioloģijas pētījumiem, īpašu uzmanību pievēršot ehinokoku sastopamībai. Minētie izmeklējumi tiks veikti bez maksas. Pētījums ir anonīms un iegūtie rezultāti tiks izmantoti tikai zinātniskos nolūkos.
Piedalīties pētījumā var tie suņi, kuriem pēdējo 3-6 mēnešu laikā nav veikta attārpošana. Suņa saimniekam jāievāc svaigs suņa fekāliju paraugs polietilēna maisiņā, jāaizpilda valsts zinātniskā institūta BIOR mājas lapā atrodamā anketa par suņa paradumiem, un jānogādā paraugs uz tuvāko BIOR paraugu pieņemšanas kabinetu. Par izmeklējumu rezultātiem, suņu īpašnieki tiks informēti individuāli.
Latvija ir viena no Eiropas valstīm, kas veic šādu pētījumu. Pētījums tiek veikts arī Francijā, Polijā, Dānijā, Norvēģijā, Igaunijā, Itālijā un Zviedrijā. Pētījuma mērķis ir iegūt vienotas zināšanas Eiropas mērogā un noskaidrot reģionālās atšķirības.
Pētījums tiek īstenots “Viena Veselība” Eiropas Apvienotās programmas projekta “Multi-disciplinārs pētījums par Echinococcus multilocularis un Echinococcus granulosus s.l. Eiropā: pārtikas ķēdē izmantoto diagnostikas metožu pilnveidošana un saskaņošana (MEmE)” ietvaros. Un “Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts” projekta ietvaros (vienošanās Nr.1.1.1.2/16/I/001) Institūta “BIOR’’ pētniecības pieteikuma „„One Health” multidisciplināra pieeja atlasītu parazītisko zoonožu epidemioloģijai un profilaksei (OMEPPAZ)” (Nr.1.1.1.2/VIAA/1/16/204) projekta ietvaros.

Informāciju iesniedza: Ilze Dimante, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “Bior” Sabiedrisko attiecību vadītāja, tālr. 26111123

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T. 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv