Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Dokumentālā filma “Astoņas zvaigznes”Filma par latviešu nācijas pašapzināšanās procesa spilgtāko un traģiskāko parādību – latviešu strēlniekiem.
100 min., pirmizrāde: 2017. gada 18. novembris
režisors: Askolds Saulītis
scenārija autori: Dainis Īvāns, Askolds Saulītis
operators: Andrejs Verhoustinskis
skaņu režisors: Jānis Brunovskis
komponists: Jānis Brunovskis
montāžas režisors: Askolds Saulītis
producents: Bruno Aščuks
kopproducents: Askolds Saulītis
studijas: Centrums, Terra Europa, Latvija

Vēsturiski hronoloģisks pētījums par latviešu strēlnieku bataljoniem, to veidošanos un dalību Pirmā pasaules kara kaujās, par Latvijas Neatkarības kara cīņām līdz pat Krievijas Pilsoņu kara beigām, kad liela daļa strēlnieku atgriezās nesen dibinātā Latvijas valstī. Mājās.
Pirmais Daugavgrīvas, otrais Rīgas, trešais Kurzemes, ceturtais Vidzemes, piektais Zemgales, sestais Tukuma, septītais Bauskas un astotais Valmieras latviešu strēlnieku bataljons – tā ir Latvija vēl pirms Latvijas. Un astoņi ar strēlnieku cīņām saistīti patiesi dzīvesstāsti, kas caurvij vēstījumu, ietverot sevī Latvijas kopējo likteņstāstu. Filma par astoņām strēlnieku zvaigznēm ir stāsts par vienkāršiem cilvēkiem, kurus izaicināja Liels Laikmets un, neprasot atļauju, noteica viņu dzīves robežas.

ASKOLDS SAULĪTIS
Dzimis Liepājā, mācījies Liepājas lietišķās mākslas vidusskolā, 20 gadu vecumā pārcēlies uz Rīgu un sācis strādāt kinostudijā. Paralēli iesaistījies kinoamatieru kustībā, saņēmis vairākas balvas starptautiskos festivālos. 1993. gadā debitējis kā dokumentālā kino režisors, 1999. gadā vienlaikus veidojis savus pirmos un pagaidām vienīgos mēģinājumus citos filmu veidos – animācijas īsfilmu un spēles īsfilmu. Ieguvis bakalaura grādu TV režijā (2000), vēlāk papildinājies dažādos starptautiskos kursos. Regulāri saņēmis Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvas – gan kā labākais dokumentālā kino režisors, gan Skatītāju balvas. Laika gaitā izkristalizējusies galvenā tematiskā interese kā režisoram un producentam – Latvijas valsts vēsture visa 20. gadsimta garumā. 2011. gadā dibinājis biedrību Terra Europa, kurā tapušas dokumentālās Atmodas antoloģija (2013), Baltijas Brīvības ceļš (2014) un citas.

Studija CENTRUMS
Dibināta 2004. gadā, studijas vadītājs, producents un kinokritiķis Bruno Aščuks iepriekš piecus gadus vadījis Latvijas Nacionālo Kinocentru. Studija specializējas uz starpžanru filmām, kurās miksēti dokumentālā kino, animācijas un spēles inscenējumu elementi – Čiža acīm (2007) ir dokumentālā materiālā balstīta animācijas filma, savukārt iepriekšējā sadarbībā ar režisoru Askoldu Saulīti tapusī Bermontiāda (2009). ir arhīva materiālu un dokumentālu filmējumu apvienojums ar datorgrafiku un vēsturisku ainu rekonstrukcijām ar aktieru piedalīšanos. Producenta Bruno Aščuka vadībā tapusi arī atzinīgi novērtēta kultūras datorspēle Uzcel Gaismas pili! (2007).

Informāciju iesniedza: Gunta Gulbe-Kalvāne, Aglonas KC vadītāja

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr. 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv