Aglonas Novada Dome Rotating Header Image

Dziesmotais piedzīvojums

7.jūlija vakarā Aglonas bazilikas Kora skolas koris skolotāju, Ievas Lazdānes, Irēnas Ļeonovas, Ingas Aglonietes, Jacintas Ciganovičas, pavadībā un Aglonas vidusskolas folkloras kopa “Žibacteņa” kopā ar skolotāju Lilitu Valaini devās uz Rīgu, lai kopā ar vēl vairāk kā 30 000 visas Latvijas jauno dziedātāju un dejotāju svinētu svētkus – XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus. Lielākajai daļai Aglonas novada dalībnieku tie bija pirmie Dziesmu svētki, tāpēc tie izvērtās par īpašu piedzīvojumu, kas vienmēr paliks atmiņā.

Savu ciemošanos galvaspilsētā Aglonas bazilikas kora skolas koris uzsāka ar pastaigu un izklaidi Vērmanes dārzā rīkotajā „Burtiski burvīgajā burziņā”, kur piedalījās dažādās čaklo roku meistardarbnīcās un izglītojošas spēlēs. Protams, neizpalika arī jūras apmeklējums. Pēc šīs atpūtas sākās Dziesmu svētkiem raksturīgā ikdiena ar mēģinājumiem un stingru dienas režīmu. Jā, bērni atzīst, ka mēģinājumi bijuši gari un mazliet nogurdinoši, tomēr nav pametusi apziņa, ka tas ir nepieciešams, lai noslēguma koncertā viss izdotos kā iecerēts. Daba gan lielos un mazos dziedātājus īpaši nelutināja – ik pa brīdim uzpūta vējiņš un arī uznāca kāda pamatīgāka lietusgāze, bet mūsu bērni turējās braši kā īsteni dziesmas patrioti. Mēģinājumi ritēja jaukā gaisotnē, jo visi virsdiriģenti vienmēr bija laipni un saprotoši un ik palaikam arī “izmetuši” pa kādam jociņam.

Savukārt, Aglonas vidusskolas folkloras kopa “Žibacteņa” jau 8. jūlija rītā devas uz Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, kur visas dienas garumā priecēja tā apmeklētājus ar dziesmām, dejām un rotaļām. Pēc garās dienas folkloras kopas meitenes kopā ar skolotāju devās uz Dziesmu svētku atklāšanas pasākumu 11. novembra krastmalā, kur pirmo reizi Dziesmu svētku nedēļas ietvaros tika “noķerta” tā īpašā, neaprakstāmā vienotības sajūta un vērots iespaidīgs salūts. Nākamajās dienās “Žibacteņas” priekšnesumus varēja vērot un tajos piedalīties gan Vērmanes dārzā, gan Brīvības pieminekļa laukumā, kur tika demonstrēta folkloras programma “Riti, raiti”. 11. jūlijs folkloras kopas vienīga brīvā diena tika pavadīta apmeklējot kino, izstaigājot Vecrīgu un izglītojoties Latvijas Dabas muzejā.

Kā īpašu piedzīvojumu un arī pārdzīvojumu jāmin svētku gājiens. Gājiena rītā, uzzinot, ka šis viens no iespaidīgākajiem svētku notikumiem atcelts, tomēr tika nolemts, uzposties tautu tērpos un doties uz Rīgas centru foto sesijā. Un, lūk, notika likteņa pavērsiens – it visur rosījās kolektīvi un mēs vai gluži nejauši jau stāvējām svētku gājiena priekšgalā (jāpiemin, ka Aglonas novads bija kā pirmais tā saucamajā labā Daugavas krasta gājiena plūsmā). Devāmies gājienā pa Brīvības ielu, uzgavilējām skatītājiem un atsaucāmies sveicieniem. Daudzi dalībnieki atzina, ka piedalīties gājienā, bijusi brīnišķīga pieredze un gribējies, lai tas būtu daudz garāks.

Kaut arī svētku noslēguma koncerta ģenerālmēģinājums noslēdzās pavisam skumji un tā gaitā gūtos pārdzīvojumus nebūs tik viegli aizmirst, svētku noslēguma koncerts 12. jūlija vakarā bija visas nedēļas kulminācija. Divu gadu garumā apgūtās dziesmas, ieguldītais smagais gan bērnu, gan skolotāju darbs, šai vakarā atmaksājās ar uzviju. Koncertam izvēlētās dziesmas visas kā viena aizrāva gan pašus dziedātājus, gan skatītājus. Tautasdziesmu apdares, latviešu komponistu oriģināldziesmas, kā arī daži jauniešu vidū iecienīti popmūzikas hīti izskanēja ar patiesu dedzību un prieku. Koncertu vēl interesantāku vērsa īpašas korim piemeklētas deju kustības, kā arī pašu koristu veidotie zīmējumi, kas tapa, izmantojot īpašas grāmatiņas ar dažādu krāsu lapām. Koncerta kulminācija bija pēdējā dziesma – Renāra Kaupera „Mana dziesma”, ko milzīgais kopkoris izpildīja kopā ar pašu autoru. Atspīdot burvīgām lukturīšu gaismiņām, dziesmas pēdējie akordi izskanēja līdz ar dzidrām asarām daudzu dziedātāju un arī skatītāju acīs. Pēc koncerta, pacilātā noskaņojumā un ar labi padarīta darba sajūtu, jaunie dziedātāji metās trakulīgās dejās turpat uz estrādes un vienojās vēl dažās dziesmās, kas speciāli tika izvēlētas kā tautas sadziedāšanās dziesmas. Aglonas bazilikas kora skolas kori atbalstīt bija devušās ar Folkloras kopas meitenes, kuras varēja skatīties un priecāties par koru veikumu.

Noslēdzoties svētkiem, ir sakrājušies daudzi “paldies”. Vispirms, paldies  skolu vadībai un novada domei par iespēju pārstāvēt Aglonas novadu jaunajos tautas tērpos, paldies dalībniekiem, skolotājiem un viņu lielākajiem atbalstītājiem. Paldies, vienmēr uzticamajiem šoferīšiem Ivaram Verzam un Andrim Spīķim. Paldies, jāsaka arī trīs pieaicinātajiem novada un skolu karogu nesējiem, Kristapam Valainim, Gatim Ločam, Egīlam Slicam, kuri par spīti visiem ar Svētku gājienu saistītajiem pavērsieniem nepievīla un ar lielu atbildību veica sev uzticētos pienākumus.

Iespējams, ka nu jau aizvadītie XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir raisījuši daudz un dažādas emocijas gan skatītājos un mājās palicējos, gan dalībniekos un organizatoros, tomēr citējot romiešu filozofu Seneku: “Caur ērkšķiem uz zvaigznēm”. Priecē, Aglonas novada dalībnieku izturība, rakstura stingrība un spēja novērtēt sasniegto un priecāties par gūto pieredzi. Lai vēl daudzas virsotnes ir sasniedzamas!

Noslēgumā vēl dažu dalībnieku iespaidi par piedzīvoto.

Aija Arnicāne: “Tā kā šie bija mani pirmie Dziesmu svētki iespaidi vienalga būs fantastiski. Paliks atmiņā tā noskaņa un viss ko mēs darījām kopā ar folkloru. Jautrie danči vakarā, rotaļas, kopā dziedāšana un viss pārējais.. Šo nedēļu man šķiet mēs visas nekad neaizmirsīsim.”

Patrīcija: „Bija ļoti forši!”

Alise: „Man tās bija neaprakstāmi pozitīvas emocijas. Tā bija neaprakstāma sajūta dziedāt kopā ar tik daudziem jauniešiem! Mūs visus vienoja dziesma. Mani pirmie dziesmu svētki paliks atmiņā ar to kopības sajūtu, kas vienoja mūs un apziņu, cik ļoti daudz mēs varam, kaut arī esam maza tauta. Dziesmu svētki ir pozitīvu emociju lādiņš, kas katram īstam latvietim ir jāizbauda vismaz reizi dzīvē.

 Nadežda: „Dziesmu svētki bija labākais notikums manā dzīvē! Tik daudz cilvēku, tik daudz labu emociju! Bija vērts šos divus gadus mācīties, lai tiktu uz svētkiem. Man nemaz negribējās atgriezties mājās. Pēdējā dziesmā uznāca skumjas un asaras. Bija sajūta, ka viss beidzies un tā nekad vairs nebūs.

Bet tad es sapratu – ir taču nākamie dziesmu svētki! Un varbūt es uz tiem varētu tikt, ja ļoti pacenstos! Vasara vēl nav galā, bet bija tāda sajūta, ka visa vasara tika dzīvota priekš šiem svētkiem!

Es mīlu Dziesmu svētkus! Paldies visiem skolotājiem, ka dāvāja man iespēju uz tiem tikt. Paldies!”

Kristīne: „Man viss ļoti patika! Mazliet pazuda svētku sajūta ģenerālmēģinājumā, jo sāka ģībt jaunieši. Izjuka koncerts. Un likās, ka koncerts varētu beigties tāpat … bet koncerts bija vienreizējs. Žēl, ka nenodziedājām dažas dziesmas , bet vienalga viss bija izdevies.

Koncertā guvu vienreizējas sajūtas un ļoti patīkamas emocijas!”

Alise Ivbule: ”Dziesmu un deju svētki man bija liels notikums un satraukums, jo turp devos pirmo reizi. Man bija liels prieks vienoties dziesmās un rotaļās kopā ar citiem. Tās bija fantastiskas sajūtas, ka varēju piedalīties tāda notikumā.”

Anna Marija: „Šie bija mani pirmie Dziesmu svētki. Man ir tāds gandarījums un prieks, ka man bija tāda iespēja piedalīties šajos svētkos. Nevar vārdiem aprakstīt, kādas sajūtas mani pārņēma tajā brīdī – gribētos, lai šie svētki nekad nebeigtos. Bija grūti celties sešos no rīta un braukt uz mēģinājumiem, bet kad pienāca noslēguma koncerts, es sapratu, ka tas bija to vērts. Tas ir fantastiski, kad apkārt tev stāv tūkstošiem dziedātāju, katrs ir savādāks, taču mūs visus vieno dziesma. Lai arī esam maza tauta, mūs nevar izdzēst no pasaules kartes. Pasaule mūs dzird, redz un ciena. Lai mūsu Dziesmu svētkos dziesmai ir goda vieta, lai tā pāršalc lepni un skanīgi, lai dziesma vieno laikus, cilvēkus un sirdis!”  Sadaļā Fotogalerijas ir apskatāmas svētku fotogrāfijas.

Informāciju un foto iesniedza:  Jacinta Ciganoviča un Džeina Valaine

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T./fax.: 65324573
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv