Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Iedzīvotāji arvien biežāk veic vēža profilaktiskās pārbaudes

Nacionālais veselības dienests (NVD) informē, ka 2018. gada 1. pusgadā pieaugusi iedzīvotāju atsaucība, veicot dzemdes kakla, krūts vēža un zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes. Šogad valsts apmaksātas vēža savlaicīgas atklāšanas programmā atsaukušies par 18 % jeb 21 tūkstoti vairāk iedzīvotāju nekā pērnā gada 1. pusgadā.


Šī gada sešos mēnešos dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes veikšanai, saņemot uzaicinājuma vēstuli, atsaukušās vairāk nekā 41 tūkstotis sieviešu, kas ir par teju 15 % vairāk nekā pērn šajā laika periodā. Savukārt krūts vēža profilaktiskajai pārbaudei šogad atsaukušās jau vairāk nekā 28 tūkstoši sieviešu, kas ir par 4,2 % vairāk nekā pērn 1. pusgadā. Zarnu vēža profilaktiskā pārbaude veikta vairāk nekā 51 tūkstotim iedzīvotāju vecumā no 50 – 74 gadiem, kas ir par 7,5  tūkstošiem jeb 1,3 %  pacientu vairāk nekā gadu iepriekš šajā pašā periodā.

Iedzīvotāju atsaucība profilaktisko pārbaužu veikšanai ir palielinājusies, pateicoties šogad uzsāktajam pilotprojektam, kura ietvaros ģimenes ārstu prakses aktīvāk mudina iedzīvotājus veikt profilaktiskos izmeklējumus. Dalība pilotprojektā ģimenes ārstu praksēm sniedz iespēju īstenot maksimāli efektīvu prakses pacientu veselības profilaksi un saņemt piemaksu papildus prakses darbības nodrošināšanai paredzētajam valsts finansējumam.

Šobrīd pilotprojektā iesaistījušās 424 ģimenes ārstu prakses, no kurām vairāk nekā puse pirmajos sešos mēnešos jau 60 % apmērā izpildījušas noteiktos kritērijus krūts vēža profilaktisko pārbaužu īstenošanā un 50 % – dzemdes kakla vēža pārbaužu īstenošanā.

NVD atgādina, ka uzaicinājuma vēstules valsts apmaksātu krūšu un dzemdes kakla profilaktisko pārbaužu veikšanai tiek nosūtītas sievietēm noteiktos vecumos. Krūšu pārbaudei uzaicinājumu nosūta sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem – reizi divos gados. Savukārt uzaicinājumu veikt profilaktisko dzemdes kakla pārbaudi nosūta sievietēm vecumā no 25 līdz 67 gadiem – reizi trijos gados. Uzaicinājuma vēstules uz krūts vēža profilaktisko pārbaudi ir  derīga divus gadus, bet dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi – trīs gadus.

Lai uzlabotu vēža profilaktisko pārbaužu pieejamību, no šī gada krūts un dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes ārstniecības iestādē var veikt arī gadījumā, ja līdzi nav paņemta NVD nosūtītā uzaicinājuma vēstule. Tas būtiski atvieglo pārbaudes veikšanu gadījumos, kad uzaicinājuma vēstule ir nozaudēta vai tikusi nosūtīta, bet nav saņemta (piemēram, ja sieviete nedzīvo deklarētajā dzīvesvietā). Turpmāk šāda vēstule vairs nav jāatjauno – informācija par sievietei nosūtītās uzaicinājuma vēstules numuru un nosūtīšanas datumu ārstniecības iestādēs ir pieejama elektroniski.

Lai noskaidrotu, vai uzaicinājums ir ticis nosūtīts un to var izmantot, var interesēties sava ģimenes ārsta praksē vai vēršoties ārstniecības iestādē, kurā nodrošina šādu profilaktisko pārbaužu veikšanu. Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments.

Savukārt zarnu vēža profilaktiskā pārbaude reizi gadā tiek veikta sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem. Lai veiktu zarnu vēža profilaktisko pārbaudi, ir jāvēršas sava ģimenes ārsta praksē, kur pacientiem pastāstīs sīkāk par pārbaudes veikšanas nosacījumiem. Šīs pārbaudes veikšanai netiek nosūtīta uzaicinājuma vēstule. Informāciju par zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes veikšanu var arī noskaidrot, vēršoties pie Nacionālā veselības dienesta Klientu apkalpošanas centra speciālistiem, zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 (darba dienās no plkst. 8.30 līdz plkst. 17.00) vai dienesta mājaslapā www.vmnvd.gov.lv.

Avots: Nacionālais veselības dienests

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T. 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv