Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Iepazīstam Vidzemes skaistāko pilsētu kultūrvēsturisko mantojumu

Pēc ilgām un cītīgām mācībām deviņu mēnešu garumā skolās beidzot ir pienācis ražas novākšanas laiks, skolēni saņem liecības un uzslavas rakstus par sasniegumiem mācībās, sportā, olimpiādēs un konkursos. Tomēr viena no patīkamākajām balvām, ko šopavasar saņēma Aglonas vidusskolas 5.-8. klašu skolēni, ir bezmaksas ekskursija, ko sponsorēja Latviešu Monreālas sabiedriskais centrs un Vītolu fonds.

Jau vairākus gadus skolām tiek piedāvāta iespēja pieteikties uz finansiālu atbalstu no Vītolu fonda izzinošām skolēnu ekskursijām. Tādā veidā jau otro gadu pēc kārtas Aglonas vidusskolas skolotāji ir izstrādājuši veiksmīgu projekta pieteikumu konkursam un saņēmuši atbalstu ekskursijām. Šī gada konkursa tēma bija „ Pētīsim un izzināsim Latvijas vēsturi!”.

Aglonas vidusskolas ekskursija bija veltīta Vidzemes reģiona kultūrvēsturiskā mantojuma iepazīšanai. Bija paredzēts apmeklēt Balvus, Alūksni un Stāmerienu. Katrā no minētajām vietām skolēni iepazina senatnes liecības, ar kuru palīdzību papildināja savas zināšanas vēsturē, literatūrā un citos priekšmetos.

Tā nu 27. maija agrā rītā 35 Aglonas vidusskolas skolēni un četras skolotājas, klašu audzinātājas, devās iepazīt Vidzemes skaistākās vietas. Balvos skolēni apmeklēja Nemateriālo vērtību muzeju. Šis muzejs ir unikāls ar to, ka digitalizētā veidā glabā ļoti daudz vispusīgas informācijas par Balvu pilsētu, tās apkārtni, iedzīvotājiem, par novadnieku dzīvi gan senatnē, gan mūsdienās. Muzejs ir tapis,izmantojot Eiropas fondu materiālo atbalstu, pašreiz tas ir viens no vismodernākajiem muzejiem Latvijā. Izvērtējot ekskursiju, daudzi skolēni izteicās, ka viņiem ļoti paticis šis muzejs, jo tur netradicionālā veidā var iepazīties ar piedāvāto informāciju. Muzejs ir piemērots gan ekskursantu grupām, gan arī individuāliem apmeklētājiem, jo ekspozīciju zāles ir aprīkotas ar video un audio iekārtām, kas, netraucējot citus apmeklētājus, sniedz visu nepieciešamo informāciju. Muzejā ir iespēja ar interaktīvu metodi izspēlēt izzinošas spēles par dažādām tēmām.

Nākošais un lielākais pieturas punkts ekskursijas maršrutā bija Alūksne. Alūksnē apmeklējām garīdznieka Ernesta Glika Bībeles muzeju un Glika evanģēliski luterisko baznīcu. Daudzi skolēni bija sajūsmā par redzēto un dzirdēto Glika bībeles muzejā. Ir zināms, ka bībele ir visvairāk tulkotā un izdotā grāmata pasaulē, un tieši šajā muzejā ekskursantiem tiek piedāvāts apskatīt bībeles evolūcijas procesu, tās daudzveidību, kā arī palasīt rindas no bībeles vecajā rakstībā un izjust valodas attīstību laika gaitā. Muzejā ir apskatāma pati pirmā E. Glika Alūksnē tulkotā bībele un nākošie izdevumi līdz pat mūsdienām, ekspozīcijā ir bībeles 35 pasaules valodās, dažādi sprediķu un dziesmu grāmatu izdevumi.

Turpat pretī pāri pagalmam atrodas Glika evanģēliski luteriskā baznīca, kas ir celta no 1781.-1788. gadam vācu barona Otto Hermaņa fon Fītinghofa laikā un saglabājusies autentiska līdz pat mūsdienām. Ieejot šajā baznīcā, jūtama senatnes dvesma, jo visas detaļas ir oriģinālas, saglabājušās no barona laikiem. Skolēniem, kas apmeklē Aglonas Baznīcas kora skolu, īpaši interesanti likās apskatīt ērģeles, jo gribējās tās salīdzināt ar Aglonas Bazilikas ērģelēm, kuras paši spēlē dievkalpojumu laikā. Izejot no baznīcas, agloniešus sagaidīja gids, kas piedāvāja ļoti plašu un izzinošu ekskursiju pa Alūksni. Kājām izstaigājām Alūksnes ieliņas, aplūkojām vecās muižas ēkas, Alūksnes Jauno Fītingofu dzimtas pili un gleznaino pils parku, kas ir viens no ievērojamākajiem dendrārijiem Baltijā, apskatījām dīķus, kuros ir izvietotas septiņas Grīvnieku dzimtas meistaru uzstādītās strūklakas. Pa rekonstruēto betona-koka gaisa tiltu, kuram dots Saules tilta vārds, nonākot Alūksnes ezera Pilssalā un uzkāpjot senajā pilskalnā, paveras skaista ainava uz pilsētu. Saules tilts ir īpašs ar to, ka tas ir dziedošais tilts, uz kura gājēji var uzkavēties un paklausīties klasisko mūziku.Gids sīki izstāstīja par aplūkojamajiem objektiem un izsmeļoši atbildēja uz interesējošajiem jautājumiem. Apskatījām arī senās Livonijas ordeņa viduslaiku pilsdrupas, kurās pašreiz ir ierīkota brīvdabas estrāde.

Nedaudz saguruši, bet iespaidiem bagāti atgriezāmies autobusā un devāmies uz Stāmerienu, kur bija paredzēts apskatīt Stāmerienas Sv. Aleksandra Ņevska pareizticīgo baznīcu. Šī baznīca atrodas ļoti skaistā vietā ezera krastā un atstāj gaišuma un viegluma iespaidu. Apzeltītajos baznīcas krustos ir iemūrēti 100 lieli kalnu kristālu gabali, kas saulainā laikā, kāds bija arī mūsu ekskursijas dienā, laistās visās varavīksnes krāsās.

Tālāk mūsu ceļš veda uz ekskursijas galamērķi – Saipetniekiem Rugāju pagastā. Saipetniekos apmeklējām senlietu privātkolekciju- muzeju, kas neapšaubāmi bija visinteresantākais apskates objekts skolēnu vērtējumā. Muzeja īpašnieks ir savācis un apkopojis  senlietas, kas sadzīvē tika pielietotas visās dzīves jomās. Muzejā bija atrodami gan ļoti seni eksponāti, gan arī padomju laika saimniecības lietas un transports. Zēnu uzmanību visvairāk piesaistīja vecās tehnikas nodalījums, kur bija apskatāma kara laika tehnika, mašīnas, motocikli un arī munīcija, kā arī padomju laika lauksaimniecības tehnika un transportlīdzekļi. Meitenes ilgāk uzkavējās saimniecības rīku mājiņās, taču neatteicās arī no iespējas pasēdēt retro automobilī vai traktorā.

Atsauksmēs par ekskursiju skolēni rakstīja, ka ir ļoti apmierināti ar ekskursiju un labprāt gribētu vēl šādas ekskursijas, jo tās ir izzinošas un interesantas. Skolēni atzīst, ka ar šīs ekskursijas palīdzību ir papildinājuši vēstures zināšanas.Daudziem skolēniem visinteresantākās likās vecās bībeles, citiem vecā tehnika, tomēr visi skolēni ir vienisprātis par to, ka tāda veida ekskursijas ir ļoti nepieciešamas, noderīgas un viņi labprāt nākošgad brauktu vēl.Ceram, ka arī turpmāk skolēniem būs iespēja piepildīt sapni par ekskursiju un paplašināt savu redzesloku!

Par iespēju aizbraukt ekskursijā izsakām pateicību Latviešu Monreālas sabiedriskam centram un Vītolu fondam par finansiālo atbalstu 400 EUR vērtībā ekskursijas realizēšanai! Īpašu paldies sakām ekskursijas maršruta izstrādātājai un organizatorei – skolotajai Marijai Lukjanovičai. FOTOGALERIJA.

Informāciju iesniedza: Anita Blaževiča, 7. klases audzinātāja

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T./fax.: 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv