Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Iniciatīva „Latvijas skolas soma” Aglonas novadā

Aglonas novada izglītības iestādes 2018./2019. mācību gada I semestrī uzsāka dalību iniciatīvas „Latvijas skolas soma” pasākumos.

Latvijas Republikas Kultūras ministrijas piešķirtais finansējums dod iespēju skolēniem apmeklēt pasākumus, kuri atbilst šādām programmas saturiskajām jomām:

  • Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības,
  •  Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes,
  •  zinātnes un inovāciju attīstība Latvijā,
  • Latvijas daba un kultūrainava.

Visu Aglonas novada izglītības iestāžu skolēni apmeklēja gan muzejus, gan teātru izrādes, gan radošās darbnīcas, gan dažādus izglītības centrus.
Aglonas vidusskolas skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālā teātra izrādi „Cīrulīši”, un tā kā ceļš no Aglonas līdz valsts galvaspilsētai ir tāls, vienmēr tiek izmantota iespēja apmeklēt vēl kādu pasākumu, tāpēc pirms izrādes skolēni apmeklēja Paula Stradiņa Medicīnas vēstures  muzeju.
1.-3. klašu skolēni arī devās uz Rīgu, lai apmeklētu Rīgas Motormuzeju, kur varēja piedalīties interaktīvās nodarbībās.
4.  klases skolēni ciemojās Miniatūrajā karaļvalstī un leļļu galerijā, kas atrodas Preiļos, kā arī devās uz Rēzekni, kur apmeklēja Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centru „Zeimuļs”, Latgales vēstniecību „Gors” un Latgales Kultūrvēstures muzeja radošo nodarbību „Māla pārvērtības”.
5.-6. klašu izglītojamie devās uz Dagdas novadu, kur apmeklēja Jaundomes vides izglītības centru un ekspozīciju zāli, kā arī Vides izglītības un kultūras centru „Ķepa”. Tika iepazītas Latvijas ezeros un upēs mītošo zivju sugas, Latvijas flora un fauna.
Savukārt 7.-9. klašu skolēni devās uz Rēzeknes novada un Rāznas nacionālā parka jūgendstila pērli – Lūznavas muižu, kur tika iepazīstināti ar muižas vēsturi un arhitektūru. Muižas parkā visi varēja iesaistīties vides izziņas spēlē „Sikspārņa mūža misija”.
Rīgas un visas Latvijas Metropolīta Aleksandra (Kudrjašova) Grāveru pamatskolas skolēni apmeklēja Rīgas Motormuzeju un divas viesizrādes Latgales vēstniecībā „Gors”: Liepājas teātra izrādi „Dželsomino melu zemē” un Valmieras drāmas teātra izrādi „Nepabeigtās kāzas”.
Šķeltovas pamatskolas skolēni apmeklēja Aglonas maizes muzeja kulinārā mantojuma meistarklasi, kuru sniedza muzeja vadītāja Vija Kudiņa. Šo nodarbību apmeklēja arī Aglonas vidusskolas  1.-4. klašu un 7.-9. klašu skolēni.
Uz multimediālo deju lielizrādi „Abas malas” Arēnā „Rīga” devās Priežmalas pamatskolas, 5.-9. klašu skolēni, Rīgas un visas Latvijas Metropolīta Aleksandra (Kudrjašova) Grāveru pamatskolas 9. klases skolēni un Šķeltovas pamatskolas 5. klases skolēni. Šajā braucienā, kas notika Latvijas simtgades dienā, 18. novembrī, skolēniem arī bija iespēja redzēt Gaismas uzvedumu „Saules mūžs” un vērot Gaismas festivāla „Staro Rīga” apskates objektus. Priežmalas pamatskolas 1.-4. klašu skolēni Latgales vēstniecībā „Gors” apmeklēja Latvijas Leļļu teātra viesizrādi „Pēdu dzinējs Caps”.
Latvijas filmu nozare valsts simtgadei par godu sagatavoja krāšņu sešpadsmit filmu programmu – sešas spēlfilmas, astoņas dokumentālās un divas animācijas filmas – gan lielajiem, gan mazajiem skatītājiem.
No šī piedāvājumu klāsta tika iegādāti DVD un demonstrēšanas tiesību nodrošinājums filmām: „Homo Novus”, kas uzņemta pēc Anšlava Eglīša romāna „Homo Novus” motīviem, pēc rakstnieces Vizmas Belševicas autobiogrāfiskā romāna  „Bille” motīviem uzņemtā filma „Bille” un latviešu animācijas klasiķes Rozes Stiebras  filma „Saule brauca debesīs”, kas tapusi pēc latviešu folkloras motīviem.
Programma „Latvijas skolas soma” ir mācību procesa sastāvdaļa, kas neaizstāj, bet papildina jau esošās, skolās notiekošās mācību un audzināšanas aktivitātes, tādēļ pirms un pēc pasākumu apmeklēšanas skolotāji mācību priekšmetu un klases stundās runāja par plānoto aktivitāti, veidoja atgriezenisko saiti par piedzīvoto pasākumā. Atziņas un gūtie iespaidi tika atainoti skolas avīzēs, sociālo tīklu  vietnēs, u.c. Skolotāji izveidoja pasākumu izvērtējuma lapas un darba lapas.
Sākums ir labs un daudzsološs. Redzēts un piedzīvots tik īsā laika posmā ir daudz. Piedāvājuma klāsts ir liels un daudzpusīgs, tādēļ  izvēle, kur iet, ko redzēt, kur braukt, ko izdzīvot un piedzīvot, uzliek papildus pienākumus un atbildību skolotājiem.
Paldies skolu koordinatoriem un skolotājiem par veikto darbu, par atsaucību un aktīvu darbošanos! Lai daudz jaunu ideju, radošu domu un enerģijas, darbojoties ar bērniem un rīkojot pasākumus!
Pateicība Aglonas novada domei par atbalstu un transporta nodrošināšanu iniciatīvas „Latvijas skolas soma” īstenošanā!
Tikai visi kopā mēs patiesi varēsim „pielocīt skolas somu bagātiem gabaliem”!

FOTOGALERIJA

Informāciju iesniedza: Sandra Rakova, Aglonas novada iniciatīvas „Latvijas skolas soma” koordinatore

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T. 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv