Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Jēkaba laukumā vērienīgi svinēs Latgales dienu Rīgā

2017. gada 19. augustā no plkst. 10.00 līdz 19.00 Jēkaba laukumā notiks Latgales diena Rīgā. Latgales diena Rīgā jau kļūst par tradīciju. Šogad Rīgā Latgales diena notiks jau ceturto gadu un trešo gadu tieši Jēkaba laukumā.

Jēkaba laukums radies 17.gs. pēc pilsētas vaļņu uzbēršanas. 18.gs. beigās laukumā bijusi atpūtas vieta, bet 19.gs.30 gados šajā laukumā notika Umurkumurs. Vēsturnieks Andrejs Johansons esejā “Umurkumurs” atklāj, ka vecākais dokuments par šo svētku svinēšanu datēts ar 1637. gadu. Šī tradīcija nāk no, tā saucamajiem, Māras tirgiem 15. augustā, kā arī no katoļu tradīcijas šajā dienā, kas ir arī Marijas debesbraukšanas diena, svētīt lauku un dārzu augļus. Umurkumurs savā veidā iezīmēja šīs viduslaiku tradīcijas turpinājumu. Tie bija laukos ierasto rudens ražas svētku pilsētniecisks variants. Pirmkārt, tirgus, kur pārdod augļus un kārumus. Otrkārt, tautas svētki, kuros centrālo momentu veido sacīkstes – rāpšanās ieziepētā stabā. Tur aktīvi piedalās tiklab kāpēji, kā daudzie skatītāji, kas viņus kavē, apmētājot ar āboliem un kastaņiem. Staba tuvākā un tālākā apkārtnē risinās citas gan organizētas, gan spontānas izpriecas. Svētki notika Kubes kalnā, kad to noraka, tad turpat izveidotajā Esplanādē. 19. gadsimta beigās šie svētki notika Jēkaba laukumā, Umurkumura svētku tradīcija Rīgā izgaisa 1905. gada revolūcijas nemieros. Šīs vēsture liecības ļoti labi sasaucas ar jauno tradīciju – Latgales dienu Rīgā augusta beigās.

Latgales dienā Rīgā jūs gaida Latgales Tematisko ciemu programma ar ceļojošo tirgu, amatnieku darbošanos, latgaliešu mūziku un dejām un latgaļu humoru.

Apmeklētāji varēs iegādāties Latgales lauku labumus: smaržīgu, uz kļavu lapām un klona ceptu rupjmaizi, lauku sievu sietu mājas sieru, kūpinātu gaļu, mājas desas un speķi, aveņu un upeņu mājas vīnus, īstu lauku miestiņu, marmelādes no ogu sulām, medus un vaska izstrādājumus, zāļu tējas, ozolzīļu zapti, zupu no lielā saimes katla un papildu tam visam – baudīt viesmīlīgu un omulīgu gaisotni kā Latgalē!

Jēkaba laukumā varēs vērot gan podnieku darbošanos ar mālu, audēju aušanu stellēs, gan kalēja kalšanu kalvē, pinēju prasmes klūgu šķelšanā un vīšanā, kā arī iegādāties amata meistaru izstrādājumus: tradicionālo Latgales keramiku, pinumus, adītas un austas lietas, koka karotes u.c.

Tirgus atraktivitāti spilgtinās latgaļu sarunvalodas, jautru tautas deju un mūzikas klātbūtne. Folkloras kopas “Sudobri” vadītāja Aija Smirnova iepazīstinās ar kokles spēles mākslu, varēs izmēģināt veiksmi ātrajos latgaļu valodas kursos un nopelnīt kādu balvu.

Būs iespēja iepazīties ar tūrisma piedāvājumu Latgalē un tematiskajiem pasākumiem Latgales tematiskajos ciemos. Gaidīsim ar mīlestību no Latgales!

PASĀKUMA PROGRAMMA

10.00 – 12.00 Visi Latgales dienas ciemiņi, vai kā Latgalē saka “gasteņi”, varēs iepazīties ar ceļojošā tirgus dalībniekiem un Latgales tematiskajiem ciemiem: Višķu amatnieku ciemu, Nākotnes ozolu ciemu, Kotleru vīna ciemu, Tirgus ciemu, Goda saimnieču ciemu, Turku pirts ciemu, Līksnas muižas parka ciemu, Radošo prasmju ciemu, Muzikantu ciemu. Pasākuma vadītāji stāstīs, ko Jēkaba laukumā var apskatīt, izmēģināt izgatavot savām rokām, iegādāties, nobaudīt. Pasākuma apmeklētājus priecēs latgaļu valodas sulīgais skanējums dziesmās, sarunās un konkursos.

10.00 – 19.00 Darbosies radošās darbnīcas, svilpaunieku izgatavošanā, klūgu pīšanā, mūzikas instrumentu izgatavošanā, latvju zīmju, smaržkociņu, kļavu lapu rozīšu izgatavošanā.

12.00 – 19.00 Varēs vērot kokles spēli un izmēģināt to pašiem, folkloras kopas “Sudobri” vadītājas Aijas Smirnovas pavadībā, studijas “Dzīpariņš” no Rēzeknes un citu novadu amatnieku paraugdemonstrējumus. Varēs izmēģināt veiksmi ātrajos latgaļu valodas kursos un nopelnīt kādu balvu, kā arī iepazīties ar ceļošanas iespējām pa visu Latgali un Latgales tematiskajiem ciemiem.

13.00 – 15.00 Darbosies foto stūrītis, kur apmeklētāji varēs nofotografēties.

10.00 – 18.00 Visas dienas garumā varēs iegādāties amata meistaru izstrādājumus, mājražotāju gardumus, Latgales laukos izaudzētās veltes un ogas. Nogaršot mājās ceptu maize, mājas sieru, svaigi spiestas sulas, mājas kvasu, īstu latgaļu miestiņu, putru no saimes katla.

10.00- 18.00 Visas dienas garumā priecēs folkloras kopa “Ceiruleits” ar saviem dejotājiem un dziedātājiem no Līvānu novada un muzikanti no citiem Latgales novadiem, kā arī vokāli instrumentālā grupa “Miggla” no Aglonas novada.

18.00-19.00 Pasākuma noslēguma daļā paredzēta jau tradicionālā sadziedāšanās ar muzikantiem. Visi pasākuma apmeklētāji varēs dziedāt līdzi Latgaliešu dziesmas un godu dziesmu “Pi Dīveņa gari goldi” un atvadīties līdz citam gadam. Lai Dieviņš dod labu laiku un cilvēkus!

Latgales dienu Rīgā rīko Latgales plānošanas reģions sadarbībā ar biedrību “Latgales tematiskie ciemi”.

Avots: Latgales plānošanas reģions

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T. 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv