Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Kā izbaudīt vasaru Latgalē? Iesaka Latvijas populārākie Instagrameri

Lai izbaudītu vasaru visā tās krāšņumā, nogaršotu neparastus ēdienus un apskatītu gan ceļotāju jau iecienītus objektus, gan pilnīgi nepazīstamas vietas, nav jāmēro tūkstošiem kilometru ārpus Latvijas. Par to pārliecinājušies pieci aktīvi sociālā tīkla Instagram lietotāji, kuri šovasar devās trīs dienu garā Latgales ekspedīcijā un atgriezās ne tikai ar pievilcīgām fotogrāfijām, bet arī ar noderīgiem ieteikumiem Zilo ezeru zemes pilnīgākai piedzīvošanai.


Ekspedīcijas maršruts tika sastādīts tā, lai Latgale atklātos no dažādiem skatpunktiem. Piedāvājam variantu, kas piemērots piesātinātai «garajai nedēļas nogalei», tomēr nesteidzīgākas atpūtas cienītājiem iesakām ieplānot tam vairāk laika.
Pirmais pieturas punkts — Teirumnieku purvs. Ne tikai fantastisks priežu mežs, bet arī nepilnu kilometru gara pastaigu taka un unikāls purva ezers, kurā iespējams nopeldēties. Lai uzzinātu apkārtnes dabas bagātībām, vērts sazināties ar vides gidi Annu Macāni. Viņa saimnieko turpat netālajā Īdeņā esošajā mājā«Zvejnieki», kur var pārnakšņot un nobaudīt karaliskus zivju un medījumu ēdienus.
Obligāta apskates vieta makšķerniekiem un putnu vērotājiem ir Lubāna ezers un tā Ūdens tūrisma attīstības centrs «Bāka». Uzmanību vērts pievērst arī pašai «Bākai» — arhitekte Rasa Kleina agrāk pussabrukušo ūdens sūkņu staciju pārvērtusi modernā arhitektūras pērlē.
Otro dienu ekspedīcijas dalībnieki pavadīja aktīvi. Tiem, kuri arī brīvdienās nevar nosēdēt mierā, noteikti jāizbauda laivošanas prieki Latgales ūdeņos. Šoreiz maršrutā piedāvājam iekļaut atpūtas bāzi «Ezerkrasti» pie Rāznas ezera, kur, airējoties, vislabāk var novērtēt skaistos ezera krastus un neparasti dzidro ūdeni.
Pusstundas braucienā no Rāznas ezera atrodams Latvijā augstākais koka skatu tornis Lielajā Liepu kalnā. Vasarā no tā paveras brīnišķīgi zaļa panorāma un, ja vērīgi ieskatās, no torņa ir redzama pat Ludzas Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīca.
Savukārt muzejā «Andrupenes lauku sēta» iespējams atgriezties simts gadus senā pagātnē un izgriezties dančos kopā ar vietējo folkloras kopu. Braucot uz Andrupeni, noteikti jāpiesaka mielasts pēc Latgales kulinārā mantojuma labākajām tradīcijām. Pašcepta maize ar gardu sviestu, latgaliešu kļockas (biezpiena deserts) un kuģelis (kartupeļu sacepums) ir tikai daži no labumiem, ko iespējams nobaudīt Latgalē.
Trešajā dienā vērts piestāt pie spokaino nostāstu apvītā Velnezera jeb Čertoka. Lai arī vēl pirms dažiem gadiem ezers bijis slēpts ceļotāju acīm, tagad uz to ved norādes. Krastā ierīkota platforma, no kuras paveras skats uz apbrīnojami fotogēnisku zilganzaļu ūdeni mellenājiem bagāta priežu meža ielokā.
Aglonā, 12 km no Velnezera, var apskatīt ne tikai pilsētas simbolu, Aglonas baziliku, bet arī paviesoties Aglonas Maizes muzejā, kur latgaliešu tautas tērpā ciemiņus sagaida saimniece Vija Kudiņa. Tur iespējams apskatīt gan dažādus ar maizes cepšanu saistītus eksponātus, gan arī pašiem izcept savu maizes kukulīti. Arī Latgalē mīlestība iet caur vēderu, tāpēc šis muzejs ierindojas starp Instagrameru favorītiem.
Ekspedīcijai tuvojoties noslēgumam, vērts piestāt Polikarpa Čerņavska keramikas mājā netālu no Preiļiem. Latgales podniecība ir viena no spilgtākajām novada iezīmēm un iekļauta arī Latvijas kultūras kanonā, tāpēc kārtīgas brīvdienas šajā novadā nevar iztikt bez keramikas izzināšanas.
Ja ceļu uz Latgali mēro no Rīgas, atpakaļceļā jāizmanto pārceltuve«Līvāni – Dignāja». Pirmajā reizē tā var šķist vietējā eksotika, bet apkārtnes iedzīvotājiem joprojām krietni atvieglo pārvietošanos pāri Daugavai.
«Vislielāko iespaidu atstāja kontrasts starp dzīvi lielpilsētā un to, kādu mēs pieredzējām Latgalē. Neskarta daba, ezeri, viss zaļš! Un, protams, ēdiens — garšoja gan kļockas, gan kuģelis, nogaršojām arī tradicionālo šmakovku. Patika, kā tas viss tiek pasniegts — ar galdautu, māla traukiem. Ar dronu sanāca labas fotogrāfijas, kurās no putna lidojuma redzams Čertoks, bet iesaku vairāk tomēr fokusēties uz baudīšanu, nevis fotografēšanu. Latgale ir sajūtu vieta,» komentē Latgales ekspedīcijas dalībnieks fotogrāfs Valdis Skudre (@valdisskudre).
Latgales ekspedīcijā piedalījās: Valdis Skudre (@valdisskudre), Aleksandrs Muižnieks (@aleksmfoto), Kristiāna Pandere (@pandere), Brigita Dambe (@brigitadambe) un Edgars Griestiņš (@edgars_griestins). Braucienu rīkoja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra Tūrisma departaments.
Vairāk ekspedīcijas dalībnieku iemūžināto fotomirkļu iespējams atrast sociālajā tīklā Instagram, meklējot tos pēc tēmturiem#InstatripLV un #atklajlatvijunojauna.

Latgales ekspedīcija VIDEO    INSTAGRAM

Plašāka informācija par projektu:
LIAA Tūrisma departaments
Lelde Beņķe, tālr. 67039463
lelde.benke@liaa.gov.lv

Informāciju iesniedza: Liene Baškatova, Tūrisma informācijas konsultants

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr. 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv