Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Karjeras plānošana attālināti

 Ir pienācis izaicinājumu, pārdomu un arī lielā satraukuma laiks. Mācības attālinātā režīmā nosaka valdības izsludinātais ārkārtējās situācijas regulējums. Neraugoties uz sarežģīto un neparedzamo situāciju, kādā patlaban dzīvojam, mēs visi cenšamies darīt to, kas katram darāms – mācīties, mācīt, jautāt, uzklausīt, konsultēt.

Šajā laikā netiek pārtraukts arī pedagoga karjeras konsultanta  atbalsts. Īpaša uzmanība tiek pievērsta 9. un 12. klašu absolventiem, jo viņiem, šķiet, tas ir liels pārbaudījums – attālināti mācīties tā, lai iegūtie rezultāti neietekmētu nākotnes izvēli.

Veiktajā aptaujā 9. un 12. klašu absolventiem par šībrīža sajūtām un nākotnes plāniem, jauniešos vislielākās bažas raisa tas, ka, nesamazinot eksāmenu grūtības pakāpi,  rezultāti eksāmenos būs sliktāki, jo tomēr tik ilgi ir mācījušies patstāvīgi; daudzi bija izteikušies, ka labprāt saņemtu vidējo atzīmi, nevis kārtotu eksāmenus.
Uz jautājumu “Kā es cenšos iegūt informāciju par savu iecerēto koledžu, augstskolu vai iespējamo darba vietu?”, atbildes bija ļoti dažādas: daudzi  jaunieši atklāja, ka šobrīd nekādu informāciju paši nemeklē, citi uzzina jaunāko informāciju no augstskolu mājaslapām, no paziņām, kas mācās vai strādā izvēlētajā profesijā, no sociālajiem tīkliem.
Izglītojamie ir informēti par saziņas iespējām ar karjeras konsultantu gan izmantojot tālruņa zvanus, gan e – klases pastu. Regulāri informācija ar jaunākajām karjeras ziņām tiek skolēniem izsūtīta e-klases pastā. No pedagoga karjeras konsultanta izglītojamie saņem informāciju par atvērto durvju dienām augstskolās (attālināti), par pieteikumiem uzņemšanai koledžās, augstskolās (attālināti); par karjeras konsultāciju iespējām tiešsaistē, ko sniedz augstskolas (RSU). Karjeras konsultants palīdz atbildēt uz jautājumiem par darba iespējām savā profesijā un ar to saistītās jomās, par izglītības turpināšanas iespējām; par to, kā noteikt savu piemērotību izvēlētajai profesijai, ja māc šaubas; par to, kur un kā meklēt atbalstu tiešsaistē par sev interesējošiem jautājumiem, un daudz ko citu. Attālinātā sarunā ar pedagogu karjeras konsultantu var uzzināt par visiem minētajiem resursiem karjeras izvēlei, kā arī noskaidrot tieši savām interesēm atbilstošo informāciju. Karjeras konsultācijas var saņemt arī pie Latvijas Karjeras attīstības atbalsta asociācijas biedriem vai pie kvalificētiem karjeras konsultantiem (maksas pakalpojums), kuri arī  Covid-19 izplatības laikā piedāvā konsultācijas tiešsaistē. 

 Piedāvāju nelielu apkopojumu ar informācijas avotiem, kas varētu būt noderīgi:

  • Ja skolēns vēlas vairāk uzzināt par dažādām darba iespējām, var palīdzēt portalā Prakse.lv pieejamās virtuālās prakses.
  • Vietnē www.profesijupasaule.lv, kas izveidota, lai paplašinātu skolēnu priekšstatus par profesiju/amatu daudzveidību un radītu vēlmi padziļināti pētīt darba pasauli un savas personīgās karjeras iespējas, skolēni patstāvīgi var pētīt profesijas un rast dažādas idejas papildu informācijas iegūšanai.
  • Lai parādītu izglītības un karjeras ceļa virzienu un varētu izdarīt lēmumus, NIID.lv piedāvā arī 6 karjeras izvēles testus.
  • Izsmeļošas atbildes par izglītības iespējām un karjeras jautājumiem​ var saņemt, uzdodot jautājumu e-konsultantam.  Atbildes uz jautājumiem konsultants nosūtīs uz norādīto e-pasta adresi.
  • Jaunieša dzīves situācijai un vajadzībām atbilstošās izglītības iespējas palīdzēs atrast digitālais asistents  (veicot izvēles, soli pa solim var atlasīt izglītības programmu sarakstu, kurā tālāk nepieciešamo informāciju var meklēt pēc atslēgas vārda vai ar citu meklēšanas filtru palīdzību).

Informāciju iesniedza:  Ināra Ukina, pedagogs karjeras konsultants

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T. 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv