Aglonas Novada Dome Rotating Header Image

Miķeļi Aglonā

Saskaņā ar latvju senču tradīcijām 29.septembrī tika svinēta Miķeļdiena jeb Apjumības, kas senču kalendārā iezīmē arī rudens saulgriežus, jo pēc Miķeļiem saule mazāk apspīd zemi, dienas kļūst īsākas un naktis garākas. Miķeļi ieskandina ziemas laiku.

Ar dziesmām, ar jautrību, ar bagātiem galdiem Aglonas novada ļaudis svinēja Miķeļdienu. Tirgojot un pērkot, degustējot un jautri tērzējot, skandējot tautisku mūziku. Klātesošos priecēja folkloras kopa “Olūteņš”, Aglonas jauktais ansamblis un tautas muzikanti “Spaiti”, bet amatierteātris aicināja ielūkoties Miķeļdienas ainās.

Latviešu gadskārtā Miķeļu svinēšanai piedien ražas novākšanas izdarības, jo pirms Miķeļiem parasti beidzas ražas novākšanas darbi. Izdarīgie saimnieki un saimnieces izrāda arī savu gatavību ziemai, bagātīgi klājot galdus. Miķeļi iekrīt visbagātākajā laikā, tādēļ galds šai dienā vienmēr bija ēdienu pārpilns. Aglonas novada Saimes galdi bija dažādu iestāžu kolektīvu klāti, saimnieces bija sarūpējušas ziemas krājumu gardumus. Aicināja nogaršot ievārījumus, dārzeņu sautējumus un marinējumus.

Uz galda noteikti vajadzēja būt arī gaļai, tāpēc senie latvieši kāva aunu, āzi vai sivēnu, kas tika barots īpaši šai dienai un saukts par Miķelīti. Šai dienai skābēja kāpostus, cepa plāceņus un brūvēja alu. Pašbrūvētu alutiņu, mājas ražojumus un gaļas izstrādājumus piedāvāja čaklie lauksaimnieki nevien no Aglonas novada, bet arī no tuvākiem un tālākiem Latgales reģiona novadiem. Miķeļdienas tirgū varēja iegādāties dzīvus trušus, medu, ābolus, sulu, dažādus stādus. Amatnieki pircējiem piedāvāja savu roku darinājumus – adījumus, pinumus, origami, rotaslietas, koka izstrādājumus.

Aglonas UAC sumināja Saimes galdu klājējus:

Bagātākais – Šķeltovas pagasta pārvaldes sarūpētais Saimes galds;

Saldākais – Grāveru pagasta pārvaldei, kas cienāja ar gardajām un uz vietas ceptajām vafelēm;

Smalkākais – SAC “Aglona”. Priecēja ar papīra rokdarbiem;

Siltākais – VSAC “Krastiņi” (adījumi);

Stilīgākais – Aglonas novada dome;

Krāšņākais – Viduslatgales Profesionālās vidusskolas IPĪV “Jaunaglona”;

Mistiskākais – viesu māja “Ceļmalas”, kas piedāvāja nogaršot uzlējumu “Regīna”, mutuļojošo boli un pankūkas.

Paldies visiem, kas rīkoja un arī piedalījās Miķeļdienas sarīkojumā!

Ar Miķeļdienu saistīti daudzi un dažādi latviešu ticējumi. Piemēram, ja Miķeļos līst lietus, būs silta vasara. Ja Miķeļa diena un nakts ir miglaina, būs laba vasara, savukārt, ja ir sausa un auksta diena un nakts, tad būs slikta vasara. Ja Miķeļos ozolos vēl zīles, tad Ziemsvētkos būs dziļi sniegi. Ja Miķeļos zosis lido augstu – pavasarī būs lieli pali. Ja zemu – plūdu nebūs. Ja lapas birst pēc Miķeļiem, pavasarī ilgi turēsies sniegs.

Kāda būs ziema, to radīs laiks, bet rudens svētki nosvinēti godam.

Ieskats Miķeļdienā:

Informāciju sagatavoja un iesniedza:
Zane Ločmele
Aglonas novada domes
Sabiedrisko attiecību speciāliste
T: 65324573
e-pasts: zane.locmele@aglona.lv