Aglonas Novada Dome Rotating Header Image

Pieminot brīvības cīņas un valsts tapšanu

Aglonas novada Tēvzemes nedēļas ieskaņā – 10.novembrī – notika sarkanbaltsarkano lentīšu locīšanas akcija un koncerts “Dziesma Latvijai un ikvienam”. Patriotiskā un sirsnīgā noskaņa klātesošajiem radīja savas valsts un novada piederības un kopības sajūtas.

Koncertā piedalījās Aglonas KC jauktais vokālais ansamblis, Vārkavas novada jauniešu folkloras kopa “Sudobri”, TDA “Saime” no Daugavpils.

Foto – Koncerts “Dziesma Latvijai un ikvienam”

Lāčplēša dienas svinības aizritēja konkursa “Vīru spēles” ietvaros un svinīgā lāpu gājienā. “Vīru spēles” Aglonas sporta hallē sākās ar jaunsargu demonstrējumiem, bet Aglonas bērnu un jauniešu brīvā laika pavadīšanas centrā “Strops” ar Zemessardzes prezentāciju. Vērojot konkursa norisi un uzklausot jauniešu teikto, radās pārliecība, ka nepieciešamības gadījumā jaunieši ir gatavi darīt visu, lai sargātu dzimtenes brīvību un neatkarību.

Konkursā “Vīru spēles” piedalījās piecas brašas komandas – divas no Aglonas vidusskolas, Grāveru pamatskolas, Aglonas internātvidusskolas un Priežmales pamatskolas. Katrā komandā bija seši jaunieši. Savukārt 12 jaunieši konkursā startēja individuālajā konkurencē.

Pasākuma rīkotāji bija sagatavojuši sarežģītus, bet tai pašā laikā interesantus pārbaudījumus. Skanot atbalstītāju, karsēju saucieniem jauniešiem bija jāpārvar dažādi šķēršļi, jādemonstrē spēks, izturība un arī veiklība.

Foto – Vīru spēles

Uzvarētāji komandu sacensībā:

Priežmales pamatskola – I vieta . Komandas sastāvs – Edgars Timofejevs, Pēteris Stivriņš, Vladimirs Bebris, Iļja Kuzmins, Sergejs Šatilovs, Dmitrijs Artjomovs.

Aglonas vidusskolas I komanda – II vieta;
Aglonas internātvidusskola – III vieta.

Individuāli:
I vieta – Guntis Pastors;
II vieta – Andris Rudzītis;
III vieta – Agris Dombrovskis.

Visi trīs jaunieši no Aglonas vidusskolas.

Lāčplēša diena nav iedomājama bez svecīšu liesmu gaismas un arī lāpu gājiena. Vakarpusē atpūtas dārzā pie Aglonas vidusskolas tika izveidota gaismotā simboliskā Latvijas karte un sākās lāpu gājiens. Ar skanīgām Latvijas karavīru dziesmām, labām domām par Dzimteni visi devās lāpu gājienā, kas izgaismoja Aglonas ielas. Pēc gājiena visi pulcējās pie kultūras centra, kur ikvienu sasildīja ugunskura liesmas, karavīru tradicionālais ēdiens – putra, kā arī sarunas par pašu svētāko – tēvzemes brīvību.

Foto – Gājiens
TV sižets – LRT

Fakti un skaitļi

Lāčplēša dienu Latvijā atzīmē par godu neatkarīgās Latvijas valsts armijas uzvarai pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku 1919. gada 11. novembrī. Pieminot šo notikumu, Lāčplēša dienā tiek godināti Latvijas brīvības cīnītāji.

Laika posms no 1918. gada 18. novembra – Latvijas Republikas proklamēšanas dienas – līdz 1919. gada 11. novembrim – Rīgas atbrīvošanai no iekarotāju karaspēka – ir viens no sarežģītākajiem Latvijas vēsturē. Lai gan 1918. gadā tika pasludināta Latvijas neatkarība, valstī vēl aizvien atradās vācu un krievu karaspēks, un tikai 1919. gadā, kad Latvijas Brīvības cīņu laikā iekarotāji tika padzīti no Rīgas, kļuva skaidrs, ka valsts ir atguvusi un nostiprinājusi savu neatkarību.

Bermontiāde ir ievērojama ar to, ka sākotnēji salīdzinoši nelielā Latvijas valsts armija ar ierobežotiem resursiem spēja sakaut skaitliski daudz lielāko un labāk bruņoto Rietumu brīvprātīgo armiju. Kā galvenie Latvijas valsts armijas uzvaras iemesli tiek minēti – latviešu karavīru drosme un varonīgums; sabiedroto valstu sniegtais atbalsts Latvijai; pretinieka armijas iniciatīvas trūkums un sliktā kaujas organizācija.

Lāčplēša diena ir nozīmīga ar to, ka 1919. gada 11. novembrī tika dibināts Latvijas valsts apbalvojums – Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi „Par Latviju”. Lāčplēša kara ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Brīvības cīņās vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu.

Tēvzemes nedēļa Aglonas novadā turpinās.

Laipni aicināti!

Aglonā:

14.novembrī plkst 18:00 Aglonas KC latgaliešu filmas “Vīna vosora deļ vysu” izrāde un tikšanās ar filmas tapšanas darba grupu un aktieriem. Ieeja – ziedojums.

17.novembrī plkst 14:00 Aglonas KC Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienai veltīts pasākums, Aglonas novada “Gada cilvēks” un “Gada balva” pasniegšanas ceremonija.

Plkst. 21:00 balle. Spēlē grupa “MIGGLA”.

Grāveru TN

16.11. plkst. 19.00 koncerts veltīts Latvijas Republikas dzimšanas dienai un SOROSA fonda projekta noslēguma prezentācija. Pēc koncerta GROZIŅBALLE. Spēlē V. Stivriņš no Krāslavas. Ieeja – brīva.

Šķeltovas TN

16.novembrī plkst.14.00 Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienas pasākums.

Kastuļinas TN

15.11 plkst. 20.00 Svinīgs pasākums veltīts Latvijas Republikas proklamēšanas 95. gadadienai. Pagasta zemnieku balle. Ieeja – brīva.

Informāciju sagatavoja un iesniedza:
Zane Ločmele
Aglonas novada domes
Sabiedrisko attiecību speciāliste
T: 65324573
e-pasts: zane.locmele@aglona.lv