Aglonas Novada Dome Rotating Header Image

Pieteikšanās piecu dienu psihosociālās rehabilitācijas programmai turpinās

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” jau septīto gadu nodrošina psihosociālās rehabilitācijas programmas „Spēka Avots” cilvēkiem, kuri zina, ko nozīmē diagnoze „vēzis”! Psihosociālā rehabilitācija ir pasākumu kopums, kas ļauj rast sevī spēku, lai pilnvērtīgi turpinātu dzīvi pēc vēža. Tāpēc ikviens, kas saskāries ar diagnozi „ļaundabīgs audzējs”, tiek aicināts pieteikties uz kādu no piecu dienu psihosociālās rehabilitācijas programmām „Spēka Avots”.


Piecu dienu psihosociālās rehabilitācijas programmu laiki:
12. – 17. jūlijs;
9. – 14. augusts.
Pieteikuma forma atrodama ŠEIT. Vietu skaits dalībai programmās ir ierobežots, tāpēc aicinām neatlikt pieteikšanos un darīt to pēc iespējas savlaicīgāk.
Pildot pieteikšanās formu ir iespēja pievienot jeb augšuplādēt word dokumenta vēstuli. Motivācijas vēstule jāraksta brīvā formā – nedaudz jāiepazīstina ar sevi un jāuzraksta, kāpēc Jums ir svarīgi piedalīties psihosociālās rehabilitācijas programmā, ko no tās sagaidāt? Konkrēts apjoms nav noteikts – kāds var visu pateikt pāris teikumos, cits vēlas izteikties garāk – tas ir katra paša ziņā.

Kāpēc tas ir svarīgi?
Ikviens zina, ka izdzirdot diagnozi „ļaundabīgais audzējs”, sabrūk ierastā dzīves kārtība, mainās vērtības un attieksme pret dzīvi. Tas ir šoks, un veltīgi ir meklēt atbildi uz jautājumu – „Kāpēc man?”. Īpaši smagi ir tad, kad akūtās ārstēšanas periods ir beidzies – pēc operācijas, staru vai ķīmijterapijām aizvērušās slimnīcas durvis, un cilvēks paliek viens ar savām domām, bailēm, pārdzīvoto šoku. Ir jāmācās pieņemt sevi, apkārtējos, kā arī jāmācās pārvarēt vēža radīto psihoemocionālo traumu.

Psihosociālā rehabilitācija
Psihosociālā rehabilitācija ir cilvēka atgriešana sociālajā dzīvē. Tas ir process, kura laikā cilvēks iemācās sadzīvot ar sevi un savu diagnozi, uzkrāj spēkus un enerģiju, lai spētu palīdzēt ne tikai sev, bet arī citiem.
Šobrīd, psihosociālā rehabilitācija tiek īstenota, organizējot piecu dienu programmas. Septiņu gadu laikā „Spēka avots” nometnēs piedalījušies teju 700 cilvēki. Programmas ilgums – 5 dienas, kuru laikā lekcijās, grupu nodarbībās, individuālajās nodarbībās ikvienam ir iespēja saņemt atbildes uz svarīgāko jautājumu – kā dzīvot tālāk pēc vēža? Programmās līdzdarbojas speciālisti: onkologi, uztura speciālisti, imunologi, fizioterapeiti, psihoterapeiti, mākslas un deju terapeiti, kā arī citi speciālisti, tāpēc ikvienam dalībniekam ir iespēja saņemt atbildes tieši uz sev interesējošajiem jautājumiem. Programma kopumā dod iespēju saprast sevi un savu ķermeni pēc slimības un gūt pārliecību, ka dzīve pēc vēža turpinās!
Šovasar psihosociālās rehabilitācijas programma norosināsies viesu namā Orinoko (netālu no Kokneses) uz programmas norises vietu, tiks organizēts autobuss no Rīgas.
Programmas līdzmaksājums vienam dalībniekam ir 7 EUR dienā.
Ja ir kādi jautājumi vai kaut kas ir neskaidrs, aicinām zvanīt pa tālruni: 67625339 (darba laikā), vai rakstīt uz e-pastu: dzivibaskoks@dzivibaskoks.lv.
Biedrības prioritāte ir ieviest psihosociālo atbalstu un rehabilitāciju kā onkoloģiskās aprūpes neatņemamu sastāvdaļu, kā tas ir citās Eiropas valstīs. Šobrīd Latvijā cilvēkiem pēc onkoloģiskas saslimšanas nav nekādas valsts atbalstītas rehabilitācijas. Līdz 2013.gadam „Dzīvības koks” nometnes organizēja, pateicoties uzņēmumu un sabiedrības ziedojumiem, savukārt 2014.gadā un šogad tās tiek organizētas EEZ Finanšu instrumenta programmas „NVO fonds” projekta „Ilgtspējīgas vides nodrošināšana psihosociālās rehabilitācijas onkoloģiskajiem pacientiem ieviešanai Latvijā” ietvaros. Līdz ar to visi ziedotāju līdzekļi tiek novirzīti psihosociālās rehabilitācijas centra izveidei Dignājā, Jēkabpils novadā. Centra izveide ļaus rehabilitācijas pakalpojums saņemt vairāk nekā 1000 cilvēkiem, kas būtu ļoti svarīgi, īpaši, ja ņemam vērā, ka Latvijā ik gadu pirmreizēju diagnozi „ļaundabīgais audzējs” izdzird apmēram 12 000 cilvēku, pavisam reģistrēti vairāk nekā 70 tūkstoši onkoloģisko pacientu. Pētījumi liecina, ka katram trešajam cilvēkam pēc onkoloģiskas slimības ārstēšanas ir nepieciešama psihosociālā rehabilitācija. Kopš 2009. gada „Dzīvības koks” īstenojis 15 vasaras programmas, 3 ziemas programmas, kā arī šovasar paredzētas vēl 3 piecu dienu psihosociālās rehabilitācijas programmas.
Projekts “Ilgtspējīgas vides nodrošināšana psihosociālās rehabilitācijas onkoloģiskajiem pacientiem ieviešanai Latvijā” tiek realizēts ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu, un tā mērķis ir panākt, lai cilvēki pēc vēža saņem rehabilitāciju kā neatņemamu onkoloģiskās un sociālās aprūpes sastāvdaļu, veicinot viņu atgriešanos pilnvērtīgā sociālā un ekonomiskā dzīvē, mazinot sociālo atstumtību.
Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.

Avots: Biedrība “Dzīvības koks”

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T./fax.: 65324573
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv