Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Plāno iegādāties svētku salūtu? Valsts policija atgādina – tikai specializētajos veikalos pie licencētiem tirgotājiem

Lieliem soļiem tuvojas svētku laiks, kad tiek rīkoti dažāda veida salūti. Šajā pirmssvētku laikā, jo īpaši aktuāla kļūst pirotehnikas izstrādājumu tirdzniecība. Aicinām pirotehniku iegādāties tikai specializētajos veikalos pie tirgotājiem, kuri ieguvuši atļauju veikt komercdarbību. Ja tomēr pamanāt nelikumīgu pirotehnikas izstrādājumu tirdzniecību vai glabāšanu, aicinām nekavējoties par to ziņot.

Likumsargi ik dienu pastiprināti pievērš uzmanību pirotehnikas tirgotājiem, gan veicot plānotas pirotehnikas tirdzniecības noteikumu pārbaudes, gan arī neplānotus reidus.

Gādājot svētku salūtu, atgādinām, ka pirotehniku drīkst iegādāties vienīgi specializētajos veikalos un tikai no tādiem tirgotājiem, kuriem ir izsniegta speciāla atļauja jeb licence. Aicinām nekādā gadījumā neiegādāties pirotehniku no privātpersonām, kuras tirgo apšaubāmas un nezināmas izcelsmes nesertificētus pirotehnikas izstrādājumus. Ja tomēr rodas šaubas, tad iesakām lūgt konkrēto pārdevēju uzrādīt licenci, kas apliecina, ka pārdevējs nodarbojas ar likumīgu pirotehnikas tirdzniecību. Ja pamanāt vai personīgi saskaraties ar nelikumīgu pirotehnikas izstrādājumu tirdzniecību vai jebkādiem pirotehnikas glabāšanas pārkāpumiem, aicinām nekavējoties ziņot, lai kopīgiem spēkiem laikus tiktu novērstas iespējamās nelaimes.

Gādājot par iedzīvotāju drošību, lai svētku uguņošana tiktu aizvadīta bez starpgadījumiem, Valsts policija kontrolē un veic dažāda veida pārbaudes, kas saistītas tieši ar pirotehnikas izstrādājumu tirdzniecību un glabāšanu. Pārbaudes tiek veiktas uguņošanas ierīču un skatuves pirotehnisko izstrādājumu pastāvīgajās tirdzniecības vietās, tai skaitā mazumtirdzniecībā un vairumtirdzniecībā, pievēršot pastiprinātu uzmanību pirotehnikas izstrādājumu uzglabāšanai veikalos un noliktavās, to ražošanas vietās, kā arī sprāgstvielu un spridzināšanas ietaišu glabāšanai noliktavās.
Tāpat aktīvi tiek pārbaudīti arī komersanti, kuri saņēmuši speciālas atļaujas, jeb licences komercdarbībai ar uguņošanas ierīcēm un skatuves pirotehnisko izstrādājumu, kā arī ar sprāgstvielām un spridzināšanas ietaisēm.
Atgādinām, ka atsevišķu pirotehnikas izstrādājumu iegādei ir vecuma ierobežojumi un Pirotehnisko izstrādājumu aprites likumā ir noteikts, ka 1. klases uguņošanas ierīces var iegādāties un izmantot personas, kas sasniegušas 14 gadu vecumu, savukārt 2. un 3. klases uguņošanas ierīces un T1 klases skatuves pirotehniskos izstrādājumus – tikai no 18 gadu vecuma. (izstrādājuma klase norādīta uz katra izstrādājuma).

Daži drošības pasākumi, kurus jāievēro, lai svētki tiktu pavadīti droši un bez starpgadījumiem:
• pirms pirotehnikas izstrādājuma lietošanas jāpārliecinās, ka ir ievērots drošs attālums no skatītājiem, mājām, kokiem un elektrības vadiem;
• pirotehnikas izstrādājumus nedrīkst vērst cilvēku virzienā;
• pirms pirotehnikas izmantošanas, būtiski ir parūpēties, lai tuvumā būtu ūdens vai ugunsdzēšamais aparāts, kuru nepieciešamības gadījumā varētu pielietot;
• pirotehniku kategoriski aizliegts izmantot, ja tā apdraud cilvēka dzīvību, veselību, mantu vai var nodarīt kaitējumu videi;
• tāpat pirotehniskos izstrādājumus aizliegts izmantot alkoholisko dzērienu, narkotisko vai citu apreibinošo vielu iespaidā.

Avots: Valsts policija

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr. 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv