Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Projektā „Pavasara diena gadu baro” iesaistīto ģimeņu bērni viesojas Kārsavas novadā

Viduslatgales pārnovadu fonds jau otro gadu pēc kārtas ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu realizē labdarības projektu „Pavasara diena gadu baro”. Kā viena no projekta aktivitātēm bija paredzēts izglītojošs brauciens uz Kārsavas novada Mežvidu pagastu. 11. jūlijā 38 bērni no Aglonas, Līvānu, Preiļu, Vārkavas un Riebiņu novadiem devās ceļā, lai redzētu ko savādāku nekā ikdienā savās mājās.

Kā pirmo apciemojām SIA “Latgales dārzeņu loģistika”. Ar lielās siltumnīcas darbu mūs laipni iepazīstināja tās vadītāja Renāte Reinika-Lucjanova. Bērniem bija iespēja apskatīt kā audzē tomātus lielā siltumnīcā, kā tie tiek novākti , šķiroti, fasēti, lai gala rezultātā nonāktu veikalu plauktos tepat Latvijā, Ludzas, Kārsavas, Rēzeknes veikalos un arī Preiļos, tirdzniecības centrā „Oga”. Lielākā daļa produkcijas nonāk lielveikala RIMI tīklā un un citos veikalos. Līdz veikalu plauktiem nonāk tikai skaistākie tomātiņi, daļa no ražas tiek pārdota picērijām picu gatavošanai un daļa pārstrādāta 100% dabīgā sulā, kurā kā vienīgais konservants tiek izmantots sāls. Uzņēmums strādā ar bioloģiskām saimniekošanas metodēm, bērni varēja vērot kā siltumnīcā rosās labie kukaiņi un kamenītes, kas sargā augus no kaitēkļiem un dabīgā ceļā apputeksnē tos, lai būtu lielāka raža. Brauciena dalībniekiem īpašs prieks bija par to, ka siltumnīcas vadība un darbinieki patstāvīgi rūpējas par to, lai viņu darbs un saražotā produkcija būtu videi un saviem cilvēkiem draudzīga. Arī mēs, redzot kā strādā siltumnīcas darbinieki, sajutām to pozitīvo gaisotni, ko izstaroja dzīvespriecīgais un čaklais darbinieku kolektīvs. Bērniem ļoti garšoja arī līdzi dotie tomātiņi, kas atpakaļceļā tika tiesāti kārām mutēm.

Turpat „Mežvidos” paguvām paviesoties pie bitenieces Vairas Šicānes, liepājnieces, kas jau 28 gadus dzīvo Latgalē, Kārsavas novadā. Vairai dravniecība sākās kā hobijs, bet nu jau četrus gadus viņas koptā bišu saimniecība ir atpazīstama visā Latvijā. Saimniece brauciena dalībniekus iepazīstināja ar bišu namiņu, ko izveidojusi nesen. Tajā atrodas vairāki bišu stropi, kam ejas ir ārpusē, bet iekšā aiz stikla var vērot kā strādā čaklās bitītes un ,atguļoties uz dīvāniņa, klausīties to nomierinošajā sanoņā. Bērniem tas bija kas patiesi neredzēts.

Bioloģiskajā zemnieku saimniecībā „Kramiņi” mūs sagaidīja todien solītais lietus un laipnie saimnieki, kas iepazīstināja ar savu saimniecību un daudzajiem saimniekošanas veidiem. Šīs mājas saimniekiem ir arī vairākas interesantas aizraušanās ar ko tika iepazīstināti arī mūsu brauciena dalībnieki. Saimnieks rādīja kā top dažādu formu un izmēru vaska sveces, saimniece mācīja kā var veidot skaistas gleznas ar speciālu gludekli un vaska krītiņiem. Šajā darbā aktīvi iesaistījās meitenes un vairākas no viņām līdzi aizveda skaistas, pašu gatavotas glezniņas.

Bērni bija guvuši daudz jaunu iespaidu un arī zināšanu ar ko padalīties ar saviem mājiniekiem un draugiem. Paldies visiem, kas mūs laipni uzņēma Kārsavas novadā. Īpašs paldies par atbalstu Riebiņu novada domei, kas nodrošināja transportu.

Projekts turpinās. Augustā paredzēta praktiskās apmācības ēdienu gatavošanā un izaudzēto dārzeņu un augļu konservēšanā un sagatavošanai ziemai, kur piedalīsies projektā iesaistītās ģimenes.

Informāciju iesniedza:  Janīna Beča, biedrība “Viduslatgales pārnovadu fonds”, projekta vadītāja

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T./fax.: 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv