Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Rīgas pilī lauku tūrisma uzņēmējiem tiks pasniegta vides kvalitātes zīme “Zaļais sertifikāts”

2018. gada 25. janvārī Rīgas pilī Latvijas Valsts prezidents un „Zaļā Sertifikāta” patrons Raimonds Vējonis un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards, klātesot LLTA “Lauku ceļotājs” prezidentei Asnātei Ziemelei, pasniegs vides kvalitātes zīmi “Zaļais sertifikāts” 22 lauku tūrisma saimniecībām.


„Zaļais sertifikāts” ir nacionālas nozīmes lauku tūrisma uzņēmumu eko-sertifikācijas jeb vides kvalitātes zīme. 1999. gadā ar LVAF atbalstu to iniciēja un 2000. gadā ar ES LIFE programmas atbalstu sāka ieviest LLTA „Lauku ceļotājs”. Ar 2017. gadu šo zīmi piešķir ne tikai naktsmītnēm, bet arī apskates saimniecībām – dažāda veida ražojošām saimniecībām vai lauksaimniecības uzņēmumiem, kas uzņem apmeklētājus.

2017. gada 15. novembrī komisijas sēdē tika izskatīti „Zaļā sertifikāta” pretendentu apsekojumi un tika lemts par sertifikāta piešķiršanu vai pagarināšanu. Komisija katrai saimniecībai sniedza arī ieteikumus turpmākās darbības uzlabojumiem. Raksturīgākie ieteikumu piemēri: apzināt vēl citas Zaļā sertifikāta saimniecības apkaimē un sadarboties; noskaidrot un sniegt apmeklētājiem pieejamu informāciju par tuvākajiem elektroauto un velo uzlādes punktiem, apsvērt iespēju izveidot e-uzlādes vietu saimniecībā; iepazīt mobilo aplikāciju „Vides SOS”, sagatavot informāciju klientiem par bioloģisko daudzveidību un apkaimes dabas vērtībām, censties iekārtot vai pielāgot telpas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

No divdesmit sešām apsekotajām saimniecībām komisija pieņēma lēmumu nepiešķirt vai nepagarināt “Zaļo sertifikātu” četriem pretendentiem, kuri neatbilst obligātajiem kritērijiem, piemēram, neveic atkritumu šķirošanu, kā arī nav vērojams progress kopš iepriekšējās apsekošanas reizes.

Komisija pieņēma lēmumu piešķirt vai pagarināt “Zaļo sertifikātu”  22 lauku tūrisma saimniecībām, starp kurām ir arī divas mūsu novada saimniecības -Lauku māja “Upenīte”  un Viesu māja “Mežinieku mājas”.

Sertificētās saimniecības zaļā un veselīgā dzīvesveida piekritējiem atpazīstamas ar zīmola nosaukumu „Zaļās Brīvdienas”. ”Zaļās brīvdienas” novērtē cilvēki, kuri tiecas pēc dabiskas vides un veselīga dzīves veida. Gandrīz katrā no „Zaļā sertifikāta” saimniecībām ir dārzs, lauks vai siltumnīca, kurā tiek audzēti dārzeņi, augļi, ogas u.c. lauku labumi gan sev, gan viesiem. Vairāki „Zaļā sertifikāta” saimnieki ir vides gidi, kas prot parādīt un skaidrot norises dabā, pastāstīt par augiem, dzīvniekiem, sēnēm un dabiskām dzīvotnēm – biotopiem. „Zaļā Sertifikāta” nolikums nosaka, ka saimniecības videi – gan iekšējai, gan ārā ir jābūt bērniem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām draudzīgai – iekārtotiem spēļu un rotaļu laukumiem, iespējām gūt saskarsmi ar dzīvo dabu un mājdzīvniekiem. „Zaļā sertifikāta” saimnieki ir atvērti jaunumiem un seko līdzi aktualitātēm zaļā dzīvesveida jomā.

   Zaļā sertifikāta saimniecību vērtēšana notiek ar LVAF atbalstu.

Avots: Lauku tūrisma asociācija “Lauku ceļotājs”

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr. 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv