Aglonas Novada Dome Rotating Header Image

Siltajā laikā pieaug kūlas ugunsgrēku skaits

 Aizvadītajā gadā kopumā reģistrēti 4187 kūlas ugunsgrēki, kas ir par 42% vairāk nekā 2013.gadā. Kūlas dedzināšanas rezultātā izdeguši 6818 hektāri Latvijas teritorijas, cietuši seši cilvēki, gājuši bojā 2 cilvēki un nodegušas 88 ēkas. Ja 2013.gadā visvairāk kūlas ugunsgrēku reģistrēts Rīgas reģionā, tad 2014.gadā – Latgales reģionā (1266 ugunsgrēki). Salīdzinot ar 2013.gadu, pagājušajā gadā kūlas ugunsgrēku skaits Latgalē pieaudzis 3,5 reizes.

Kopumā izdegusi gandrīz 4000 hektāri Latgales teritorijas, kas ir 2/3 no kopējās izdegušās platības. Vienīgais reģions, kur samazinājies kūlas ugunsgrēku skaits, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir Kurzeme.
No republikas pilsētām visvairāk kūlas ugunsgrēku bija Daugavpils pilsētā – 354. 2014.gadā no republikas pilsētām visvairāk kūlas ugunsgrēku bija Daugavpils pilsētā. Salīdzinot ar 2013.gadu, kūlas ugunsgrēku skaits Daugavpilī ir divkāršojies. Kopumā izdeguši 274 ha pilsētas teritorijas.
2014.gadā novados visvairāk kūlas ugunsgrēku bija Daugavpils novadā – 246, Rēzeknes novadā – 163 un Gulbenes novadā – 143. 2014.gadā vislielākās izdegušo teritoriju platības bija Daugavpils novadā – 1095 hektāri, Rēzeknes novadā – 641 hektārs un Ludzas novadā – 515 hektāri. Mērsraga novads ir vienīgais, kurā 2014.gadā nav bijis neviena kūlas ugunsgrēka.
VUGD atgādina, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta. Tā apdraud cilvēku īpašumu, veselību un dzīvību.
Kūlas dedzināšana nevar būt kontrolēta. Vēja un citu apstākļu ietekmē, degšanas virziens var mainīties, liesmas var strauji izplatīties un pārmesties uz ēkām utt. Cilvēki neapzinās, ka, jo garāka zāle, jo lielākas liesmas un līdz ar to nekontrolējamāks ugunsgrēks.
Pirmie kūlas ugunsgrēki norit nelielās platībās, zemei un pērnā gada zālei kļūstot sausākai, uguns izplatība paātrinās un degšanas platības strauji pieaug.
Kūlas ugunsgrēki var būt tikai tajās vietās, kur nav sakopts un rudenī nopļauta zāle. Kūlas dedzināšana – tas nav veids, kā sakopt neapsaimniekotās un nesakoptās teritorijas. Turklāt neapsaimniekoti ir ne vien lauki, bet daudzviet nesakoptas ir pilsētu teritorijas. Piemēram, Liepājā pēc tam, kad sāka sakopt Kara ostas teritoriju, ir samazinājies kūlas ugunsgrēku skaits.
Kūlas ugunsgrēku skaits, degšanas platības un aktivitāte katru gadu ir atkarīga no laikapstākļiem un cilvēku apziņas. Ja ir mitrs un silts pavasaris, tad ātri izaug jaunā zāle un līdz ar to kūlas ugunsgrēku „sezona” nav ilga. Savukārt, ja ilgstoši nav lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug un kūlas ugunsgrēkus izraisa ne vien ļaunprātīgi dedzinātāji, bet arī nevīžīgi autobraucēji, kuri, braucot pa ceļu, izmet pa logu nenodzēstus cigarešu izsmēķus, kas aizdedzina sauso zāli.
Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 179.panta 4.daļu par kūlas dedzināšanu piemēro naudas sodu fiziskajām personām no 280 līdz 700 eiro apmērā. Savukārt atbilstoši LAPK 51.panta 2.daļai par zemes apsaimniekošanas pasākumu neizpildīšanu un zāles nepļaušanu, lai novērstu kūlas veidošanos, uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 140 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām – no 700 līdz 2900 eiro.

Vienlaicīgi VUGD informē, ka atbilstoši ugunsdrošības noteikumiem zemes īpašniekiem jāveic nepieciešamie pasākumi, lai objekta teritorijā nenotiktu kūlas dedzināšana. Par šīs prasības pārkāpšanu VUGD atbilstoši LAPK 179.panta 1.daļai piemēro naudas sodu fiziskajām personām no 30 līdz 280 eiro apmērā, bet juridiskajām personām – no 280 līdz 1400 eiro.

VUGD katru gadu iesniedz informāciju Lauku atbalsta dienestam par vietām, kur degusi kūla. Ja ir degusi kūla, zemes īpašniekiem tiks samazināts Eiropas Savienības (ES) mazāk labvēlīgo apvidu maksājums.

 Informāciju iesniedza:  Rolands Slūka, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Latgales reģiona brigādes Preiļu daļas komandiera p.i.

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T./fax.: 65324573
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv