Saslimšanas gadījumi konstatēti daudzās valstīs, arī Latvijā. “Covid-19″ skarto valstu saraksts, uz kurām ir attiecināti īpaši piesardzības pasākumi, pieaug un tiek regulāri papildināts. Aktuālākajai informācijai var sekot SPKC mājaslapā vai plašsaziņas līdzekļos, izvērtējot avotu uzticamību.
Iedzīvotāji stingri aicināti uz šīm vīrusa skartajām valstīm nedoties, jo pastāv liels inficēšanās risks. Jāņem vērā arī tas, ka pēc atgriešanās no sarakstā esošajām valstīm 14 dienas būs jāpavada mājās karantīnā.
Analīzes uz “Covid-19″ personai tiks veiktas, ja viņa būs atgriezusies no sarakstā esošajām valstīm un 14 dienu laikā kopš izbraukšanas no šīm valstīm būs parādījušies gripai līdzīgi simptomi. Šādā gadījumā personai jāzvana 113.
Savukārt, ja ir radušies kādi jautājumi saistībā ar “Covid-19″, iedzīvotāji aicināti zvanīt Slimību profilakses un kontroles speciālistiem uz telefona numuru 67387661 (darba dienās, no pulksten 08:30 līdz 17).
Arī ģimenes ārsti, izrakstot darbnespējas lapas, ņems vērā paplašināto sarakstu ar valstīm, uz kurām ir attiecināti īpaši piesardzības pasākumi.
Kā norāda SPKC, tad šobrīd nepieciešams ievērot sekojošus piesardzības pasākumus:
- Tiek ieteikts izvērtēt privāto un dienesta ceļojumu un komandējumu nepieciešamību, lai nepakļautu sevi un savus tuviniekus saslimšanas riskam.
- Atgriežoties no ceļojuma vai darba komandējuma no bīstamajām teritorijām, ieteicams 14 dienas novērot savu veselību, izvairoties no sociālajiem kontaktiem. Ieteicams vismaz divas reizes dienā ar termometru mērīt savu ķermeņa temperatūru. Personām, kuras ir atgriezušās no minētajām teritorijām un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi – paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, – ir jāzvana uz tālruni 113 un jāseko medicīnas personāla norādījumiem!
- Pie personām ar vieglas elpceļu infekcijas pazīmēm vienas dienas laikā dosies ārstniecības persona, kura paņems analīžu materiālu laboratoriskai pārbaudei, bet pati persona paliks mājās. Ja personai būs smagas elpceļu infekcijas pazīmes, tostarp apgrūtināta elpošana, NMPD šo personu nogādās stacionārā.
- Par izmeklējumu rezultātiem laboratorija informēs pacientu SPKC. Persona informāciju par izmeklējumu rezultātiem saņems 24 stundu laikā.
- Ja izmeklējumu rezultāti uz „Covid–19” būs negatīvi, personai tiks noteikts mājas režīms līdz pilnīgai slimības pazīmju izzušanai. Pēc telefoniskas saziņas ģimenes ārsts izsniegs darbnespējas lapu. Ja izmeklējumu rezultāti apstiprinās saslimšanu ar „Covid–19”, NMPD pacientu nogādās RAKUS vai BKUS.
- Ja tomēr nav iespējams atcelt ieplānotos ceļojumus, it īpaši, ja tie skar „COVID – 19 īpašās teritorijas”, kā arī ņemot vērā vēl joprojām aktuālo gripas sezonalitāti Latvijā, lūdzam pievērst uzmanību norādījumiem un stingri ikdienā ievērot šādus piesardzības pasākumus:
* Ievērot personīgo higiēnu;
* Bieži mazgāt rokas (ar siltu ūdeni un ziepēm vismaz 20 sekundes), īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi;
* Ievērot distanci vismaz 2 metrus no cilvēkiem ar akūtas elpceļu infekcijas simptomiem;
* Klepojot un šķaudot, izmantot vienreiz lietojamās salvetes un pēc tam nomazgāt rokas;
*Izmantot roku dezinfekcijai (ja nav pieejams silts ūdens un ziepes) speciāli tam paredzētus roku dezinfekcijas līdzekļus, kas satur ne mazāk kā 60 % alkohola.
* Sekot vietējo varas iestāžu norādījumiem. - Uzturoties vīrusa skartajās teritorijās un publiskās vietās, kur uzturas liels skaits cilvēku jāievēro šādi piesardzības pasākumi:
* Jāizvairās no cilvēkiem, kuri izskatās apslimuši;
* Jāvairās aiztikt acis, deguns un mute ar nemazgātām rokām;
* Regulāri jāmazgā rokas, ziepējot tās vismaz, vai roku dezinfekcijas līdzekli, kas satur ne mazāk kā 60 % spirta;
* Īpaši svarīgi nomazgāt rokas pēc labierīcību apmeklējuma, pirms ēšanas un pēc klepošanas, šķaudīšanas vai deguna izšņaukšanas. - Ja ģimene ar bērnu vai bērns pēdējo 14 dienu laikā atgriezies no „COVID – 19 īpašajām teritorijām” SPKC iesaka:
* bērnam neapmeklēt izglītības iestādi,
* vecākiem:
* sazināties ar ģimenes ārstu,
* sadarbībā ar ģimenes ārstu novērot bērna veselību 14 dienas pēc ceļojuma,
* ja minētajā laika periodā akūtas augšējo elpceļu infekcijas slimības simptomi (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana):
bērnam nav parādījušies, viņam var atļaut apmeklēt izglītības iestādi ar ģimenes ārsta izziņu,
bērnam ir parādījušies, nekavējoties zvanīt 113 un informēt ārstniecības personu par simptomiem un ceļojumu - Lai mazinātu vīrusu izplatību gan gripas sezonas, gan jaunā koronavīrusa „Covid-19” izplatības laikā, lielāku uzmanību nepieciešams pievērst ierobežojošiem pasākumiem, lai mazinātu infekcijas iekļūšanu darba kolektīvā, ievērojot vienkāršus preventīvus pasākumus:
* Nodrošinot regulāru sanāksmju un darba telpu vēdināšanu;
* Mazgājot un dezinficējot bieži lietojamās virsmas (piemēram, durvju rokturus, galda virsmas, tastatūras un tml.);
* Koplietošanas telpas (virtuve, tualetes telpas) nodrošinot ar šķidrajām ziepēm, vienreizlietojamiem dvieļiem, atkritumu tvertnēm, kuru atvēršanai nav nepieciešama pieskaršanās ar roku, tualetes papīru pietiekamā daudzumā;
* Atgādinot darbiniekiem par roku mazgāšanas nozīmi. Nepieciešamības gadījumā, ja roku mazgāšana nav pieejama, var lietot ātras un noturīgas iedarbības roku dezinfekcijas līdzekli (spirta saturs vismaz 60%).
Avots: Slimību profilakses un kontroles centrs
Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T. 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv