Aglonas Novada Dome Rotating Header Image

Valsts ir internetā

 E-pakalpojumi ir iespēja saņemt valsts un pašvaldību iestāžu pakalpojumus ar interneta starpniecību jebkurā sev izdevīgā laikā un vietā. Elektroniskos pakalpojumus var saņemt www.latvija.lv, iestāžu tīmekļa vietnēs un arī uz iestādes oficiālo e-pasta adresi nosūtot ar drošu elektronisko parakstu parakstītu veidlapu vai iesniegumu.

Valsts un pašvaldību iestāžu e-pakalpojumi ir pieejami:

  • iestāžu tīmekļa vietnēs (sadaļā „Pakalpojumi” vai „E-pakalpojumi”),
  • portālā latvija.lv: sadaļā „E-pakalpojumi” (šobrīd pieejami teju 100 e-pakalpojumi),
  • sadaļā „Izvēlies e-pakalpojumus” var ērti atlasīt interesējošos e-pakalpojumus gan pēc dzīves jomas, gan iestādes (šobrīd pieejami vairāk nekā 200, bet līdz gada beigām pārsniegs 300).

Šobrīd Latvijā elektroniski ir pieejams katrs otrais valsts pakalpojums, kaut gan vēl pavisam nesen, 2008. gadā, www.latvija.lv radās pirmais valsts e-pakalpojums. Arī valsts e-pakalpojumi, līdzīgi kā internetbankas vai sociālie tīkli, attīstās līdz ar lietotāju un regulāri tiek atjaunināti, kā arī turpmāk tiks radīti jauni.

Pirms apmeklē iestādi klātienē, pārbaudi, vai pakalpojums ir pieejams elektroniski. E-pakalpojumi ir lētāka un ērtāka saziņas iespēja ar valsti. Nepieciešams dators ar interneta pieslēgumu, ko lieto mājās, darbā, bibliotēkā vai citviet.

E-pakalpojumi ir pieejami:
iestāžu tīmekļa vietnēs (sadaļā „Pakalpojumi” vai „E-pakalpojumi”), portālā latvija.lv: (sadaļā „E-pakalpojumi” un „Izvēlies e-pakalpojumus”). Daudzi e-pakalpojumi un datu bāzes ir pieejami bez reģistrācijas. Savukārt vairākumam e-pakalpojumu nepieciešams apliecināt savu identitāti, ko var paveikt trīs veidos:

  • ar internetbankas pieejas kodiem – e-pakalpojumu izmantošanai var autorizēties ar internetbankas paroli un kodu karti vai kalkulatoru,
  • eID karti – e-pakalpojumus vari izmantot ar šo personu apliecinošo dokumentu, ja tajā ir aktivizēts e-paraksts,
  • e-paraksta viedkarti – risinājums juridiskām personām, ko arī var izmantot, lai autentificētos.

Autorizēšanās e-pakalpojumu saņemšanai ir bez maksas. Ja kādā no izvēlētā e-pakalpojuma posmiem būs nepieciešams veikt maksājumu, saņemsi atsevišķu brīdinājumu.
E-pakalpojums ir arī dokumentu elektroniska parakstīšana ar drošu e-parakstu. Ar eID kartē aktivizētu e-parakstu iedzīvotāji un uzņēmēji var ikvienu veidlapu, līgumu, iesniegumu u.tml. parakstīt ar drošu e-parakstu un elektroniski nosūtīt iestādei, turklāt elektroniski parakstītam dokumentam ir tāds pats juridisks spēks kā papīra formātā parakstītam.
Kā sagatavot datoru darbam ar eID? Sagatavošanās darbi var šķist laikietilpīgi, bet turpmāk saziņa ar valsti būs krietni ātrāka un ērtāka. Nepieciešamais:
eID ar aktivizētu e-parakstu – ietver divas iespējas – gan autentifikāciju, lai izmantotu e-pakalpojumus, gan 120 bezmaksas e-parakstus. eID karti var iegūt un e-parakstu aktivizēt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.
Kartes lasītājs – neliela ierīce pievienošanai pie datora, ko var iegādāties elektropreču veikalos. Ir datori, kuros šāds lasītājs jau ir iebūvēts.
Datora sagatavošana darbam – atliek apmeklēt eparaksts.lv un instalēt bezmaksas programmatūru, nepieciešamības gadījumā konsultējoties ar e-paraksta klientu atbalsta dienestu (t. 67018989, e-pasts: eparaksts@eparaksts.lv).
Šaubu vai neskaidrību gadījumā nebaidies jautāt padomu pakalpojuma sniedzējam: Konsultācijas par eID jeb elektroniskās identifikācijas kartes pieteikšanu un aktivizāciju Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde. T. 8300 (zvanot no ārzemēm +371 67588675), Teritoriālās nodaļas un pieņemšanas laiki pieejami www.pmlp.gov.lv un šeit plašāka informācija par eID
Konsultācijas par e-paraksta lietošanu un datora sagatavošanu darbam VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs. T. 67018989
E-pasts: eparaksts@eparaksts.lv

Tāpat kā ikdienā aizslēdzam mājokli un uzmanām maku, arī ikvienu e-pakalpojumu lietotāju aicinām ievērot personīgo piesardzību:

  •  Sargi savus datus – glabā atbildīgi un nedod citiem savu eID, PIN kodus, e-dokumentus un e-datus.
  • Lieto tikai oficiālas vietnes – e-pakalpojumi ir pieejami portālā www.latvija.lv un iestāžu mājaslapās. Nesniedz datus mēstuļu e-pastos un aizdomīgās vietnēs. Iestādes neprasīs personīgos datus un paroles sniegt e-pastā.
  • Ievēro piesardzību publiskās vietās – ja lieto e-pakalpojumus publiskā vietā, tad vienmēr atceries iziet („izlogoties”) no portāla vai sistēmas un aizvērt interneta pārlūkprogrammas logu.

Ja neesi pārliecināts, jautā padomu – šaubu vai neskaidrību gadījumā nebaidies jautāt padomu pakalpojuma sniedzējam.

Avots: www.latvija.lv

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T./fax.: 65324573
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv