Aglonas Novada Dome Rotating Header Image

Valsts piedāvā simtiem pakalpojumu saņemt elektroniski

Šogad e-pakalpojumu skaits pārsniegs 300, un, lai iedzīvotāji un uzņēmēji varētu pilnvērtīgi izmantot jaunās e-iespējas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) aicina iedzīvotājus pakalpojumus saņemt elektroniski, savukārt iestādes – veltīt īpašu uzmanību klientu atbalstam un apmācībām, jo praktiska palīdzība ir efektīvākais risinājums, kā iepazīstināt ar e-pakalpojumu iespējām un priekšrocībām.


«Bailes kļūdīties, pieradums vai datora trūkums ir galvenie iemesli, kādēļ iedzīvotāji mēro ceļu uz iestādēm. E-pakalpojumu apguvē praktiskas palīdzības un iedrošinājuma nozīmību apstiprina pasākumu «Dienas bez rindām» laikā veiktais pētījums – katrs trešais e-pakalpojumu konsultāciju saņēmējs apņemas ar valsti turpmāk sazināties elektroniski. Tādējādi soli pa solim virzāmies uz principu, ka valsts pakalpojumi primāri tiek saņemti elektroniski, vienlaikus saglabājot iespēju klātienē saņemt atbalstu un praktisku palīdzību jauno iespēju apgūšanā,» skaidro Gatis Ozols, VARAM Elektronisko pakalpojumu nodaļas vadītājs.

Simtiem iespēju nedoties klātienē
Šobrīd jau katrs otrais valsts pakalpojums ir pieejams elektroniski, bet plānots, ka līdz gada beigām iedzīvotājiem būs pieejami vairāk nekā 300 e-pakalpojumu. Elektroniskos pakalpojumus var saņemt portālā www.latvija.lv, iestāžu tīmekļu vietnēs, kā arī iespējams ar elektronisko parakstu parakstītu veidlapu vai iesniegumu nosūtīt uz iestādes oficiālo e-pasta adresi.
2015. gadā ieviesti vairāki desmiti jaunu e-pakalpojumu, tostarp no novembra pieejams Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) e-pakalpojums, kas ļauj pieprasīt 21* iestādes pakalpojumu attālināti. “VSAA klienti aktīvi izmanto jauno e-pakalpojumu – divu nedēļu laikā saņemti jau vairāk nekā 700 e-iesniegumi. Pašlaik populārākais ir ģimenes valsts pabalsta e-iesniegums. Turklāt, ņemot vērā, ka VSAA mēnesī vidēji saņem 2600 iesniegumus, tad prognozējam, ka mēneša ietvaros jau 20% no tiem varētu būt iesniegti elektroniski,” par aktuālajiem rezultātiem informē Lauris Lenerts, VSAA vadošais sistēmanalītiķis.

Palīdzība maina ieradumus
2015. gada maijā un septembrī notika VARAM organizētie pasākumi “Dienas bez rindām”, kuros vairāk nekā 80 valsts un pašvaldību iestādes apvienoja spēkus vērienīgā e-pakalpojumu konsultāciju sniegšanā iedzīvotājiem un uzņēmējiem gandrīz 400 vietās Latvijā. Kā liecina pasākumu rezultāti, konsultācijas par e-pakalpojumiem saņēma 12 tūkstoši personu. No tiem trešdaļa jeb 4000 apņēmušies turpmāk dot priekšroku saziņai ar valsti elektroniski, novērtējot iespēju saņemt pakalpojumus neatkarīgi no iestāžu darba laika, turklāt ietaupot savu laiku un naudu.
VARAM atgādina, ka Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros un publiskajās bibliotēkās pieejams bezmaksas internets, un tajos esošie datori ir sagatavoti e-pakalpojumu un e-paraksta lietošanai.
*Pašlaik pieejami 12 e-iesniegumi. Ar visu e-iesniegumu sarakstu var iepazīties šeit,  savukārt e-pakalpojums pieejams  šeit.

Avots: www.latvija.lv

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T./fax.: 65324573
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv