Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce tiekas ar Aglonas novada iedzīvotājiem

Trešdien, 20. novembrī,  Aglonas Kultūras centrā ar novada iedzīvotājiem tikās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce un “Latvijas Avīze” žurnālists Ivars Bušmanis, lai iepazīstinātu klātesošos ar plānoto administratīvi teritoriālo reformu (ATR). Šobrīd Latvijā ir 119 pašvaldības, pēc reformas ieviešanas plānotas 39 pašvaldības.

Tikšanās ievadā ministrs iepazīstināja klātesošos ar galvenajiem administratīvi teritoriālās reformas aspektiem – kāpēc ir radusies tāda nepieciešamība, un ko tā dos iedzīvotājiem. Pēdējā reforma 2008. gada nogalē, ar kuru Latvijā tika izveidotas 118 pašvaldības, nedeva gaidītos rezultātus, tādēļ valdībai tika dots uzdevums izveidot jaunu reformu, kas 2013. gadā arī tika veikts. Uz toreiz izstrādāto dokumentu pamata notiek šī reforma ar galveno uzdevumu – veidot lielākas, ekonomiski spēcīgākas pašvaldības, kas spētu pilnā mērā īstenot pašvaldībām uzticētos uzdevumus. Iepriekšējā reforma neizveidoja līdzvērtīgus novadus ne spēka, ne iedzīvotāju skaita ziņā. Mazākajās pašvaldībās dzīvo mazāk nekā 1000 iedzīvotāju, lielākajā – 34000. Visām pašvaldībām ir doti vienādi uzdevumi, bet ir tik lielas resursu atšķirības, ka pašvaldības šos uzdevumus veic ļoti atšķirīgi. Kā atzīmēja ministrs, šobrīd likuma kritērijus neievēro 60 pašvaldības. Mazākajās pašvaldībās sarūk iedzīvotāju skaits un pieaug iedzīvotāju vidējais vecums. Tas nepaliek bez sekām. Tām ir mazāka rocība, tās nevar attīstīt pakalpojumus. Šī problēma neapstāsies, un, pēc Latvijas Bankas veiktā pētījuma, šo pašvaldību uzturēšanas izdevumi 20 gadu laikā pieaugs par 26 miljoniem eiro. Diemžēl, jo tālāk no Rīgas, jo šī tendence ir straujāka.
Sapulcē piedalījās novada domes vadība, struktūrvienību vadītāji, pagastu pārvalžu vadītāji, pašvaldības darbinieki, sabiedrisko organizāciju pārstāvji.  Klātesošie uzdeva jautājumus ministram, akcentējot uzmanību uz iedzīvotāju aptaujas rezultātiem (par nepieciešamību sadalīt novadu). Atbildot uz jautājumu par novada sadalīšanas iespējām, tika sniegta atbilde, ka Saeima ir izveidojusi Administratīvi teritoriālās reformas komisiju, kuras darbā plānots izskatīt likumprojektu “Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums”.  Aglonas novada domei ir jāgriežas komisijā ar priekšlikumu atbalstīt novada sadalīšanu. Savukārt ministrs pastāstīja par grūtībām, ar ko nāksies saskarties, ja Aglonas novads tiks sadalīts un pievienots atsevišķi Preiļu un Krāslavas novadam.
Informatīvie materiāli par ATR un Aglonas novada iedzīvotāju tikšanās ar VARAM ministru Juri Pūci un “Latvijs Avīze” žurnālistu Ivaru Bušmani  VIDEO ieraksts ir apskatāms  VARAM mājaslapā.

Sagatavoja un ievietoja
Tatjana Komare,
Aglonas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste
T. 65324570
e-pasts: tatjana.komare@aglona.lv