Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Projekts ” Eko atpūta Aglonas novadā” veicinās aktīvās atpūtas un tūrisma attīstību Aglonas novadā

Aglonas novadā ir īstenots biedrības “Preiļu rajona partnerība” izsludinātā projektu konkursa Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) finansētais Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. – 2020. gadam apakšpasākuma: 19.2. “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” aktivitātes: 19.2.2 ”Vietas potenciāla attīstības iniciatīva” projekts ”Eko atpūta Aglonas novadā”.

Projekta Nr.17-03-AL21-A019.2205-000001

Projekta ietvaros īstenotās aktivitātes:

  1. velosipēdu un to aprīkojuma iegāde,
  2. velonovietņu iegāde un uzstādīšana,
  3. velomaršrutu karšu izgatavošana.

Ekotūrisma attīstība Latvijā un Aglonas novadā kļūst arvien populārāka. Ar katru gadu pieprasījums pēc aktīvās atpūtas Aglonas novadā pieaug. Aktīvās atpūtas cienītājiem ir izveidoti 5 ūdens maršruti pa Aglonas novada upēm un ezeriem, un 4 velomaršruti, kurus izbraucot ir iespējams ieraudzīt Aglonas novada krāšņās dabas ainavas. Daudzi novada viesi un vietējie iedzīvotāji vēlas apskatīt tūrisma objektus un izbaudīt neskarto dabu izbraucot ar velosipēdiem, tomēr ne visiem tie ir. Līdz ar to, lai nodrošinātu šo pakalpojumu novadā, tika rakstīts projekts, lai saņemtu finansējumu velosipēdu un to aprīkojuma iegādei, velonovietņu iegādei un velomaršrutu karšu izstrādei un drukāšanai.

Ar projekta finansējumu ir iegādāti 18 velosipēdi. Atraktīvākie velobraucēji varēs izbaudīt braucienu ar divvietīgu tandēma velosipēdu (2 gab.). Tūrisma objektus Aglonas novada centrā būs iespēja apskatīt iznomājot elektrovelosipēdus (2 gab.), tas būs patīkams izbrauciens senioriem un mazākas fiziskās slodzes cienītājiem. Vieglas grūtības pakāpes maršrutiem, nelielām riteņbraucēju grupām, tiks piedāvāti pilsētas velosipēdi (6 gab.), bet vidējas un grūtas pakāpes velo maršrutu cienītāji varēs izmantot tūrisma velosipēdus (6 gab.). Bērniem būs pieejami gan pusaudžu velosipēdi (2 gab.), gan bērnu krēsliņi (3 gab).

Lai aktīvie ceļotāji justos droši un ērti, būs iespēja nomāt ķiveres (pieaugušo – 18 gab., bērnu – 3 gab., pusaudžu – 2 gab.), atstarojošās vestes (23 gab.), velodatorus (3 gab.), pumpjus (10 gab.), 20 funkciju instrumentu atslēgu komplektu (4 gab.) un veloslēdžus (18gab.).

Tūrisma objektu apskatei novada centrā ir izvietoti pieci velostatīvi – Aglonas centrā pie tūrisma stenda, Maizes muzeja, Otrā pasaules kara muzeja, pie estrādes, kur tuvumā atrodas plosta stāvvieta un pie labiekārtotās pludmales. Izvēlētās spirālveida formas velonovietnes varēs izmantot ne tikai velosipēdu novietošanai, bet tās veiks arī dekoratīvu vides objektu funkcijas.

Tā kā velotūrisms līdz šim Aglonas novadā netika popularizēts, velotūrisma maršruti tika iezīmēti Aglonas novada bukletā, tie nav labi pārskatāmi un detalizēti aprakstīti. Projekta ietvaros tika izveidota atsevišķa velotūrisma karte, kurā pārskatāmi iezīmēti un aprakstīti Aglonas novada velomaršruti.

Visas iepriekšminētās projektā īstenotās aktivitātes veicinās velobraucēju interesi izmantot šo aktīvās atpūtas veidu, lai iepazītu daudzveidīgo Aglonas novada dabu, vēstures un kultūras objektus, lai kopīgi ar ģimeni, draugiem aktīvi pavadītu brīvo laiku.

 Aglonas novada domes izveidotais bezmaksas pakalpojums būs sezonāli pieejams mazām tūristu grupām, ģimenēm ar bērniem un Aglonas novada iedzīvotājiem. Pašlaik tūrisma informācijas konsultants izstrādā velosipēdu izsniegšanas un lietošanas noteikumus.

Projekta kopējās izmaksas sastāda EUR 14959.38 (ar PVN), attiecināmās izmaksas EUR 12363.12, ELFLA publiskais finansējums ir EUR 11126.8 apmērā. Aglonas novada domes līdzfinansējums EUR 1236.32.

Eko atpūta logo

Informācija par Eiropas Savienības fondu Lauku attīstībai pieejama EK tīmekļa vietnē:  https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_lv

Foto ieskats:

Vita Rivare,

Aglonas novada domes projektu vadītāja