Aglonas pagasta pārvalde Rotating Header Image

Latgalē uzlabo ūdens tūrisma maršrutus Aglonas un Krāslavas novados

Saturs atjaunots: 31.08.2017.

Latvijas ūdens tūrismam ir senas tradīcijas un bagāta vēsture. Latgale, Aglonas, Dagdas, Krāslavas novads ir viens no bagātākajiem ar ūdens tūrismam nepieciešamajiem resursiem. Ļoti svarīgi, ka šeit ūdens tūrismam nav sezonalitātes, tikai jāizvēlas gadalaikiem un spējām atbilstoši maršruti. Ziemā un pavasarī riskantākos maršrutus izvēlas braucēji ar pieredzi, bet vasaras ūdens tūrisms ir vairāk saistīts ar atpūtu un tam nav nepieciešams īpaša dalībnieka pieredze un fiziskā sagatavotība.


Zemnieku saimniecībai ”Kaparlauki”, kas ūdens tūrismā sevi pozicionē arī kā viesu nams “Ezersētas” ir daudzu gadu pieredze ūdens tūrisma pakalpojumu sniegšanā. Populāri ir ūdens tūrisma maršruti pa Latgales ezeriem, kas savienoti ar caurtekām, upītēm vai atrodas tuvu viens pie otra. Pašlaik Latgalē ļoti vāji ir attīstīta ūdens tūrisma infrastruktūra ( laipas, laivu piestātnes, atpūtas vietas) salīdzinot ar Vidzemi, Kurzemi, Igaunijas republiku. Ar laiku tas var mazināt tūrisma vides pievilcību. Ierosinājumi par infrastruktūras uzlabošanu nāk no pašiem ūdens tūristiem, kuriem ir grūti orientēties atrodoties uz ezera, piestāšana krastos nav visai ērta utt. Ļoti lielas grūtības sagādā pārvietošanās no viena ezera uz otru, jo krasti ir aizauguši, dūņaini, grūtības sagādā laivu ielaišana ,izcelšana un pārvietošana. Ūdens tūristu atsauksmes un ierosinājumus par nepieciešamību uzlabot infrastruktūru var izlasīt mājas lapā www. laivaslatgale.lv. Taču ūdens tūrisms nav saistīts ar vienu konkrētu vietu (kā piemēram, tūristu mītne) tas saistās ar plašu teritoriju, kas aptver vairākas pašvaldības. Līdz ar to projekts tiks īstenots kā sabiedriskā labuma projekts, jo laipu infrastruktūra būs pieejama visiem interesentiem bez maksas, ne tikai ūdens tūristiem. Projekta rezultātus izmantos ne tikai z/s Kaparalauki klienti, bet arī citas saimniecības, kas piedāvā līdzīgus pakalpojumus Latgalē ūdens tūrismā, individuālie ceļotāji no Latgales un Latvijas.

Projekta iesniegums izvērtēšanai tika iesniegts biedrībā „Krāslavas rajona partnerība”, vēlāk no LAD tika saņemts lēmums par projekta iesnieguma apstiprināšanu un finansējuma piešķiršanu. Īstenojot projektu ir plānots uzstādīt laipas 3 ezeros, kas saistīts ar ūdens tūrismu. Laivotājiem maršrutā Dridža ezers – Ota ezers – Ārdava ezers– Dubnas upes izteka – Lejas ezers – Cārmana ezers – Jazinka ezers – Velnezers. Grūtības sagādā laivu pārvietošana no Cārmana ezera uz Jazinkas ezeru – (200m) Raģeļu ciemā (Grāveru pagasts), kur atrodas unikālā, ainaviskā vietā uzceltā Raģeļu katoļu baznīca. Lai nodrošinātu maršruta funkcionēšanu, nepieciešams izvietot vienu laipu Cārmaņa ezerā un otru Jazinkas ezerā, šī ir vienīgā kājām ejamā vieta visa maršruta garumā. Trešā laipa tiks uzstādīta Karpa ezerā, no kura sākas maršruts laivotājiem – Karpa ezers – Cirīša Hes ūdenskrātuve – Tartakas upe.

Kopējās projekta attiecināmās izmaksas sastāda EUR 5388,92, ELFLA finansējums ir EUR 4625,73 (90%), z/s “Kaparlauki” finansējums 763,19 EUR .

Informāciju iesniedza: Ainārs Streļčs,  z/s “Kaparlauki” pārvaldnieks